23:17 16/3/2013 - Πηγή: AEK365

JUPILER LEAGUE- 30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπέερσοτ-Σερκλ Μπριζ: 3-1
(Μπόντορ 51', Νταγιάν 68' πεν., 87'- Μπούιλ 62')

Τη νίκη με 3-1 πέτυχε η Μπέερσοτ επί της Σερκλ και μαζί θα παλέψουν για την παραμονή τους στα πλέι οφ.
Το σκορ άνοιξε ο Μποντόρ στο 51ο λεπτό, ενώ ο Μπούιλ έφερε στα ίσα το ματς στο 62'. Από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Νταγιάν που με πέναλτι στο 68' και σουτ στο 87' έκανε το τελικό 3-1.

Μπριζ- Λιρς: 3-0
(Λεστιέν 3', Μπακά 13',

32')

Τη νίκη με 3-0 πέτυχε η Μπριζ εοί της Λιρς και βρέθηκε στα πλέι οφ για τον τίτλο.
Την 3η σερί νίκη της πέτυχε η Μπριζ που επικράτησε με 3-0 της Λιρς.
Η Μπριζ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λεστιέν κι έκανε το 2-0 με τον Μπακά στο 13'. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το 3-0 στο 32',

Γάνδη- Άντερλεχτ: 1-1
(Γιοβάνοβιτς 40')

Στο 1-1 κόλλησε η Άντερλεχτ με τη Γάνδη και η διαφορά της από τη Ζούλτε μειώθηκε στους τέσσερις βαθμούς.
Η Άντερλεχτ έκανε το 1-0 με τον Γιοβάνοβιτς στο 40ο λεπτό αλλά στο 83' ο Κόλα ισοφάρισε και στο 90' η Άντερλεχτ έχασε και τν Ντεσάχτ με κόκκινη.

Κορτράικ- Λέουβεν: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Κορτράικ και Λέουβεν σε ένα μέτριο ματς.

Μέχελεν- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 2-3
(Ντιαμπάνγκ 62'- Νέσενς 7', Τραϊκόφσκι 60')

Τη διαφορά της από τν Άντερλεχτ στους 4 βαθμούς μείωσε η Ζούλτε,, που κέρδισε με 3-2 τη Μέχελεν.
Η Ζούλτε προηγήθηκε μόλις στο 7ο λεπτό με τον Νέσενς, ενώ ο Τραϊκόφσκι έγραψε το 2-0 στο 60'. Δύο λεπτά μετά ο Ντιαμπάνγκ μείωσε σε 2-1 αλλά ο Κόντε έκανε στο 80' το 3-1. Η Μέχελεν μείωσε εκ νέου στο 84' με τον Γιούνκερ.

Μονς- Γκενκ: 1-5
(Αρμπάτιμαν 33'- Γκοριούς 54' πεν., Κουμορντζί 56', Όγιο 59', Ντε Κέουλαρ 73', 79')

Τη νίκη με 5-1 πέτυχε η Γκενκ επί της Μονς κι έμεινε στην 3η θέση.
Η Μονς έκανε το λάθος να προηγηθεί με τον Αρμπάιτμαν στο 33', αλλά στ 54' ο Γκοριούς με πέναλτι έκανε το 1-1 και στο 56' ο Κουμορντζί έδωσε το προβάδισμα στην Γκενκ. Ο όΓιο στο 59' έγραψε το 3-1, ενώ ο Ντε Κέουλαρ με 2 γκολ στο 73' και στο 79' διαμόρφωσε το 5-1. Η Μονς έχασε και τον Φρανκόρ στο 88' με κόκκινη κάρτα.

Σαρλερουά- Μπέβερεν: 3-0
(Μιλίσεβιτς 20', Πολέ 81', 87')

Σημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Σαρλερουά επί της Μπέβερεν κι ας αγωνίστηκε με 10 παίκτες για πολύ ώρα.
Η Σαρλερουά άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Μιλίσεβιτς, αλλά στο 41' έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ροσίνι. Παρόλα αυτά κατάφερε να πετύχει ακόμη δύο γκολ στο 81' και στο 87' με τον Πολέ.

Σταντάρ Λ.- Λόκερεν: 0-2
(Ντε Πάου 21', Χαρμπαουί 58')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Λόκερεν επί της Σταντάρ και την πέρασε στη βαθμολογία.
Η Λόκερεν άνοιξε το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Ντε Πάου, ενώ ο Χαρμπαουί στο 58' έκανε το 2-0.