«Και σαν τον Νεστορίδη, κανένας δεν θα βγει...» (VIDEO)

11:09 10/1/2015 - Πηγή: AEK365

Πριν από 55 χρόνια τέτοια μέρα, ο Κώστας Νεστορίδης έγινε... τραγούδι. Ολα αυτά τα μαγικά και θαυμαστά που έκανε στα γήπεδα της Ελλάδας το 1960, δεν προκαλούσαν μόνο τις λαοθάλασσες των φιλάθλων να γεμίζουν τα γήπεδα, αλλά έδιναν και έμπνευση στους καλλιτέχνες της εποχής. Ενας από αυτούς, ο μεγάλος λαϊκός τραγουδοποιός Βαγγέλης Περπινιάδης (1927-2003) είχε γράψει το κομμάτι που μπορείτε να ακούσετε στο σχετικό βίντεο, παίρνοντας ως έμπνευση το νικητήριο γκολ

της ΑΕΚ σε βάρος του Ολυμπιακού.

«Και σαν τον Νεστορίδη κανένας δε θα βγει, να λέει πως η μπάλα εκεί θα καρφωθεί» έλεγε το ρεφρέν και ο στίχος ήταν βασισμένος σε αληθινό γεγονός. Την παραμονή του αγώνα, ο «Νέστορας είχε δώσει συνέντευξη στην «Αθλητική Ηχώ» και είχε προβλέψει ότι θα σκόραρε σε βάρος του Ολυμπιακού και ότι θα έστελνε την μπάλα σε συγκεκριμένο σημείο.

Πράγματι, έτσι έγινε! Μόλις στο πρώτο λεπτό του αγώνα της Νέας Φιλαδέλφειας στις 10 Ιανουαρίου 1960, ο Νεστορίδης έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Σάββα Θεοδωρίδη (ναι, του... γνωστού) και έκανε πράξη την... εξαγγελία του. Η ΑΕΚ νίκησε 1-0 και ο Βαγγέλης Περπινιάδης, μαγεμένος κι αυτός από την κλάση και τη μαεστρία του Νεστορίδη, δημιούργησε και εκτέλεσε το τραγούδι που έμεινε στην ιστορία.

Σημειωτέον ότι διαιτητής του αγώνα ήταν ο Ελβετός Γκότφριντ Ντινστ που εξήμιση χρόνια αργότερα θα διηύθυνε τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 1966 ανάμεσα σε Αγγλία και Δ. Γερμανία (4-2).

Η σύνθεση της ΑΕΚ: Σεραφείδης, Αναστασιάδης, Μαρδίτσης, Βερνέζης, Πολύζος, Παπαποστόλου, Σοφιανίδης, Πετρίδης, Σταματιάδης, Νεστορίδης, Αμπος.

Στη φωτογραφία, ο Κώστας Νεστορίδης και ο Ανδρέας Σταματιάδης αποχωρούν από τον αγωνιστικό χώρο θριαμβευτές στους ώμους των οπαδών.

Στις 10 Ιανουαρίου επίσης:

10/1/54 Φωστήρας-ΑΕΚ 0-4 (Πρωτάθλημα Αθηνών)
10/1/65 Νίκη Βόλου-ΑΕΚ 0-0 (Α' Εθνική)
10/1/71 AEK-Εθνικός 2-1 (Α' Εθνική)
10/1/82 Kόρινθος-AEK 0-1 (Α' Εθνική)
10/1/88 AEK-Εθνικός 2-0 (Α' Εθνική)
10/1/93 Ολυμπιακός-AEK 1-0 (Α' Εθνική -ήττα μετά από 31 αήττητα ματς στο πρωτάθλημα εμ γκολ του Καλατζή στο 83')
10/1/01 ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-2 α.α. (Κύπελλο Ελλάδας -λεπτομέρειες σε άλλο σημερινό άρθρο)
10/1/10 ΑΕΚ-Ατρόμητος 3-3 (Α' Εθνική -πισωγύρισμα μετά το μεγάλο διπλό στο Καραϊσκάκη, αλλά με μια κακή για την ΑΕΚ διαιτησία από τον Λαμπρόπουλο)