ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚΑ 20η αγωνιστική

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-SKODA ΞΑΝΘΗ: 2-2

ΓΗΠΕΔΟ: Παγκρήτιο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.Παππάς

Η Ξάνθη κατάφερε με ένα γκολ στο τέλος να γλιτώσει την ήττα και έφυγε από τη Ηράκλειο

με ισοπαλία, 2-2 απέναντι στον Εργοτέλη.

Εξαιρετικό το πρώτο μέρος με γρήγορο ρυθμό, τρία γκολ και φάσεις. Η Ξάνθη άγγιξε το 1-0 στο 8ο λεπτό όταν ο Μάνταλος με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά το γκολ ήρθε αλλά ήταν για τον Εργοτέλη. Ο Βερπακόφσκις έκοψε ωραία για τον Αναστασάκο που σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει. Ο Αναστασάκος "χτύπησε" και στο 17' όταν αυτή τη φορά εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπαντιμπανγκά και έγραψε το 2-0. Η Ξάνθη κατάφερε να μειώσει στο 23' με προβολή του Σολάρι. Λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Τσέμα έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Σολάρι.

Απογοητευτικό το ματς στην επανάληψη χωρίς φάσεις με πρώτο αξιοσημείωτο του είσοδο του Γκαρσία στο 75' ο οποίος έκανε και το ντεμπούτο του. Ο Μπαντιμπαγνκά στο 84' είχε μια καλή προσπάθεια αλλά το σουτ του ήταν κακό. Όλα έδειχναν ότι ο Εργοτέλης θα έπαιρνε την πολύτιμη νίκη όμως στο 94' ο Γούτας πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με κεφαλιά ισοφάρισε.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου (62'Καβουσάκης), Τζανακάκης, Αζίζ, Σαρρής, Μεχία, Καρντόζο, Ρομάνο, Βερπακόφσκις (69'Διαμαντάκος), Χαντί, Αναστασάκος (87'Κοζορώνης), Μπαντιμπανγκά

ΞΑΝΘΗ (Ρ.Μάουρερ): Τσέμα, Μπέρτος, Ντε Γκούζμαν, Τριάδης (79'Σουάρες), Σολτάνι, Βασιλακάκης (75'Πάμπλο Γκαρσία), Γούτας, Μπαξεβανίδης, Μάνταλος (59'Κάλβο), Βάλλας, Σολάρι