Τρίποντο σε νεκρό χρόνο ο Αστέρας, 2-1 στη Ριζούπολη

Με γκολ του Λούι στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας Τρίπολης πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη κερδίζοντας 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης για την 20η αγωνιστικήΜεγάλη νίκη στη Ριζούπολη για τον Αστέρα Τρίπολης, που έδωσε συνέχεια στο νικηφόρο του σερί, φτάνοντας τις τρεις διαδοχικές επιτυχίες (6 ματς αήττητος). Οι αρκάδες προηγήθηκαν με τον Καράσκο, που σκόραρε επίσης για τρίτο σερί παιχνίδια, αλλά ο Απόλλων Σμύρνης κυνήγησε με πείσμα την ισοφάριση κόντρα σε μία φορμαρισμένη ομάδα. Ο Πετρόπουλος
στο 81' τα κατάφερε, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Αυτή ανήκε στον Λούι, που με το παρθενικό του γκολ στη Super League, σκόραρε στην τελευταία φάση του αγώνα, χαρίζοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς στον Αστέρα. Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Βεργέτη προσπέρασαν τον Παναθηναϊκό, που παίζει στη Βέροια, ενώ πλησίασε τον δεύτερο Ατρόμητο στους δύο βαθμούς. Αντίθετα η Ελαφρά Ταξιαρχία, που στα τελευταία εφτά ματς είχε χάσει μόνο από τον Ολυμπιακό, έμεινε στους 20 βαθμούς.Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα του λεπτά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν την μπάλα πάνω κάτω. Η πρώτη καλή στιγμή χάθηκε από τους φιλοξενούμενους όταν ο Ντε Μπλάσις βγήκε τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Τζόρβα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν για πρώτη φορά μετά από εκτέλεση αράουτ. Ο Αργυρόπουλος από τα δεξιά έφερε την μπάλα με τα χέρια μέσα στην περιοχή και ο Δεληζήσης από κοντά σούταρε δίπλα από το δοκάρι του Μπαντή.Στην επόμενη επίθεση του Αστέρα είχαμε και το 0-1 όταν ο Ντε Μπλάσις με το κεφάλι τροφοδότησε τον Καράσκο ο οποίος έφυγε από κανονική θέση και με όμορφο πλασέ πάνω από τον Τζόρβα τον νίκησε και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με το έκτο φετινό του τέρμα. Το γκολ που δέχτηκε η ομάδα του Σάντσες φαίνεται ότι τους ξύπνησε καθώς στο 42' ο Μίνγκας και στο 44' ο Ντάλμπεργκ έχασαν καλές ευκαιρίες.Οι δυο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές και με τον Απόλλων Σμύρνης να κυνηγάει την ισοφάριση από την αρχή. Ο Ντάλμπεργκ στο 60' έχασε ένα γκολ που δεν χάνεται καθώς από τα δυο μέτρα κατάφερε να στείλει την μπάλα πρώτα στα πόδια του Λούι και εν συνεχεία αυτή βγήκε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό πάλι ο φορ του Απόλλων βρέθηκε σε θέση για γκολ αλλά ο Μπαντής με δυο σωτήριες επεμβάσεις αρχικά στο σουτ του Ντάλμπέργκ και εν συνεχεία στην προβολή του Φαρινόλα κράτησε το μηδέν.Τα λεπτά κύλησαν, ο Σάντσες έπαιξε τα δικά του χαρτιά από τον πάγκο και η ισοφάριση ήρθε λίγο αργότερα με ένα από αυτά. Ο Πετρόπουλος, που είχε μπει ως αλλαγή, κέρδισε τον Μπαντή από κοντά και έφερε τα πάντα στα ίσια. Οι αρκάδες όμως είχαν τον τελευταίο λόγο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας βγήκε στην αντεπίθεση και ο Μπράιαν Λούι με ένα υπέροχο σουτ έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα της Τρίπολης.Απόλλων Σμύρνης (Λόρι Σάντσες): Τζόρβας, Αργυρόπουλος, Αλβάρες, Δεληζήσης, Κανακούδης, Τσοκάνης, Παντελιάδης, Μίνγκας (76’ Πετρόπουλος), Λουσέρο (69’ Αμπρόουζ), Φαρινόλα, Ντάλμπεργκ.Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Ζησόπουλα, Μουνάφο (55’ Σέτι), Ουσέρο, Ντε Μπλάσις (68’ Ναβάρο), Καράσκο (80’ Κάφα), Μπαράλες.