Απόδραση από το Παγκρήτιο στα... χασομέρια!

Ενενήντα δευτερόλεπτα χώριζαν τον Εργοτέλη από το να βάλει στοπ στην κατρακύλα των τελευταίων αγωνιστικών. Οι Κρητικοί, ωστόσο, είδαν τον Γούτα της Ξάνθης να τους παίρνει την μπουκιά από το στόμα. Με γκολ του Ελληνα αμυντικού στο 90+4' η Skoda πήρε βαθμό-χρυσάφι στο Παγκρήτιο, ισοφαρίζοντας στο τελικό 2-2.Ετσι, ο Εργοτέλης που στο 20λεπτο βρέθηκε με 2-0 μπροστά, χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε ο Αναστασάκος (10', 22'), παραμένει χωρίς νίκη από τις 10 Νεομβρίου, όταν
στο ίδιο γήπεδο είχε νικήσει με 3-1 τον Πανθρακικό. Συγκεκριμένα, οι κιτρινόμαυροι μετρούν πέντε ήττες και τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία εννέα παιχνίδια τους, επίδοση που τους έχει φέρει στη 13η θέση με 21 βαθμούς.Στην αντίπερα όχθη και η Ξάνθη δεν είναι σε καλό... φεγγάρι (τρεις ήττες, μια ισοπαλία στα τελευταία 4 ματς), ωστόσο αν μη τι άλλο ο τρόπος με τον οποίο απέδρασε με βαθμό από το Παγκρήτιο τής αφήνει γλυκιά γεύση.Ετσι, ο Εργοτέλης που στο 20λεπτο βρέθηκε με 2-0 μπροστά, χάρη στα δύο τέρματα που πέτυχε ο Αναστασάκος (10', 22'), παραμένει χωρίς νίκη από τις 10 Νεομβρίου, όταν στο ίδιο γήπεδο είχε νικήσει με 3-1 τον Πανθρακικό. Συγκεκριμένα, οι κιτρινόμαυροι μετρούν πέντε ήττες και τέσσερις ισοπαλίες στα τελευταία εννέα παιχνίδια τους, επίδοση που τους έχει φέρει στη 13η θέση με 21 βαθμούς.Στην αντίπερα όχθη και η Ξάνθη δεν είναι σε καλό... φεγγάρι (τρεις ήττες, μια ισοπαλία στα τελευταία 4 ματς), ωστόσο αν μη τι άλλο ο τρόπος με τον οποίο απέδρασε με βαθμό από το Παγκρήτιο τής αφήνει γλυκιά γεύση.Το ματς στο Παγκρήτιο ξεκίνησε εντυπωσιακά. Στο 8' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με το...  "αχ", βλέποντας την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να σκάει εκτός γραμμής σε σουτ - βολίδα του Μάνταλου από κοντά και πλάγια θέση.Ο,τι δεν κατάφερε ο Μάνταλος, το πέτυχε δευτερόλεπτα αργότερα και συγκεκριμένα λίγο πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου 10λέπτου ο Αναστασάκος, που υποδέχτηκε την μπάλα από ασίστ του Βερπακόφσκις και... μπήκε μ' αυτήν στα δίχτυα! Ο Βερπακόφσκις είχε εκμεταλλευτεί ασταθή επέμβαση του Τσέμα σε σουτ του Μπαντιμπανγκά.Πριν καλά - καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0 ήρθε και το 2ο γκολ για τους γηπεδούχους στο 18', ξανά με τον Αναστασάκο να πλασάρει σε κενή εστία, ύστερα από... πάρε - βάλε πάσα του Μπαντιμπανγκά.Η αντίδραση της Ξάνθης, όμως, ήταν άμεση, καθώς κατάφερε να μειώσει μόλις πέντε λεπτά αργότερα με κοντινή προβολή του Σολάρι, ύστερα από κεφαλιά πάσα του Γούτα.Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ακόμα δύο φορές τις προϋποθέσεις να σκοράρουν. Με κεφαλιά του Βερπακόφσκις στο 35' και την μπάλα να περνά άουτ και σουτ του Ρομάνο στην εκπνοή του ημιχρόνου, που υποχρέωσε τον Τσέμα σε εντυπωσιακή επέμβαση.Στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ο ρυθμός έπεσε, με τον Εργοτέλη να αρχίζει σιγά σιγά να παίζει με τον χρόνο. Η Skoda πίεσε στο φινάλε και δικαιώθηκε στο 90+4' με τον Γούτα να παίρνει την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή και να διαμορφώνει το τελικό 2-2.