30η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ 3-0

ΓΗΠΕΔΟ: Νέας Σμύρνης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Μήτσιος

Με 3-0 επικράτησε στον «τελικό» παραμονής του ο Πανιώνιος του Παναιτωλικού και αγκάλιασε την παραμονή μιας και με το τρίποντο που θα πάρει την επόμενη αγωνιστική (κόντρα στον ΟΦΗ) θα πιάσει τους 41 βαθμούς.

Στη νίκη του Πανιωνίου

συνέβαλαν ο διαιτητής Μήτσιος και οι βοηθοί του με τον Καρσιώτη να μην υποδεικνύει τον σκόρερ του πρώτου τέρματος Κολοβό στο 47' σε θέση οφσάιντ.
Ο Παναιτωλικός ήταν στο πρώτο ημίχρονο καλύτερος. Είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες με τον Βιγιαφάνες στο 27', με τον Μαρτίνες στο 40' που σημάδεψε το δοκάρι, αλλά και το σουτ του Κάπελ στο 70'.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως δεν υπήρχε στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης και ηττήθηκε σχεδόν εύκολα.

Ο Πανιώνιος πέτυχε το γκολ από θέση οφσάιντ με τον δανεικό από τον Ολυμπιακό ποδοσφαιριστή και έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στα υπόλοιπα λεπτά, ο ρυθμός έπεσε, υπήρξαν πολλές διακοπές στο ματς και δεν είχαμε κάποια πολύ σπουδαία φάση.

Το 2-0 πέτυχε ο Γιάννου στο 71ο λεπτό και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα της Νέας Σμύρνης.

Το τελικό 3-0 πέτυχε και πάλι ο Κολοβός στο 84ο λεπτό.
Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Παπαδόπουλος, Αργυρόπουλος, Τασουλής, Μητρόπουλος, Οικονόμου, Φούντας, Χατζηϊσαΐας, Κόρμπος, Κολοβός, Μπουμάλ, Μπακασέτας(66' Γιάννου)

Παναιτωλικός (Χάβος): Ράφαελ, Μπεχαράνο, Κούσας, Μαλεζάς, Κέβιν, Λαζάρ, Φωτάκης(73' Θεοδωρίδης), Μαρτίνες(63' Ρουσκουγιέδα), Κάπελ, Βιγιαφάνιες, Μορένο(73' Άλβες)