Επική ανατροπή και πεντάρα η Αρσεναλ!

Νίκη-βάλσαμο πέτυχε η Αρσεναλ για την 26η αγωνιστική της Premier League, σκορπώντας στους... πέντε ανέμους την Τότεναμ με 5-2, στο ντέρμπι του Λονδίνου.Βαθμολογικά μπορεί να μην έπαιξε μεγάλο ρόλο η νίκη για τους κανονιέρηδες, αφού έπιασαν την Τσέλσι στην 4η θέση, αλλά η διαφορά τους από την τρίτη Τότεναμ είναι στους επτά βαθμούς, όμως ψυχολογικά, αυτοί οι τρεις βαθμοί και κυρίως ο τρόπος με τον οποίο ήρθαν, ήταν όλα
τα λεφτά!Ο Σαχά άνοιξε το σκορ στο Emirates μόλις στο 4ο λεπτό και ο Αντεμπαγιόρ με πέναλτι στο 34' έκανε το 2-0 για την Τότεναμ, που μέχρι εκείνο το σημείο έκανε... περίπατο.Η Αρσεναλ ήταν η... κλασική Αρσεναλ των τελευταίων εβδομάδων: Ανευρη, κακή με πολλά κενά στην άμυνα. Και τότε...Ο Σανιά μείωσε στο 40' σε 1-2 και τρία λεπτά αργότερα, ο Φαν Πέρσι με καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή ισοφάρισε σε 2-2.Το σοκ της ισοφάρισης προφανώς πάγωσε τους παίκτες του Ρέντναπ, που στο δεύτερο ημίχρονο ξέχασαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και μέσα σε 17 λεπτά δέχθηκαν τρία γκολ! Ο Ροζίτσκι στο 51' και ο Γουόλκοτ στο 65' και το 68' εκμεταλλεύτηκαν τα κενά που άφησαν οι φιλοξενούμενοι στην προσπάθειά τους να επανέλθουν, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2!Deja vu λύτρωσης για Γιουνάιτεντ!Ποιος είπε ότι τα... γεροντοπαλίκαρα πρέπει να σταματάνε το ποδόσφαιρο; Ή ακόμα και αν σταματάνε, γιατί όχι να μην επιστρέφουν;Η Γιουνάιτεντ πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη στην έδρα της Νόριτς με 2-1 με τον Ράιαν Γκιγκς, στην συμπλήρωση 900 (!) συμμετοχών με την κόκκινη φανέλα, να σκοράρει στις καθυστερήσεις για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.Ο Σκόουλς ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ στο 7', όμως ο Χολτ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 83', αλλάζοντας άρδην τις ισορροπίες στην κορυφή της Premier League. O Γκιγκς, όμως, έβαλε τα πράγματα στη... θέση τους και στις καθυστερήσεις έκανε το 2-1, κρατώντας την ομάδα του δύο βαθμούς πίσω από τη Σίτι.Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής της Premier League:Σάββατο 25/2Τσέλσι – Μπόλτον 3-0 (48’ Νταβίντ Λουίζ, 61’ Ντρογκμπά, 79’ Λάμπαρντ)Νιούκαστλ – Γουλβς 2-2 (6’ Σισέ, 18’ Γκουτιέρεζ – 50’ Τζάρβις, 66’ Ντόιλ)ΚΠΡ – Φούλαμ 0-1 (7’ Πογκρέμπνιακ)Γουέστ Μπρομ – Σάντερλαντ 4-0 (3’, 48’ Οντεμβίγκι, 41’ Μόρισον, 90’ + 1’ Άντριους)Γουίγκαν – Άστον Βίλα 0-0Κυριακή 26/2Άρσεναλ – Τότεναμ 5-2 (40' Σανιά, 43' Φαν Περσι, 51' Ροζίτσκι, 65', 68' Γουόλκοτ - 4' Σαχά, 34' πεν. Αντεμπαγιόρ)Νόριτς – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2 (83' Χολτ - 7' Σκόουλς, 92' Γκιγκς)Στόουκ – Σουόνσι (17:00)