19:35 21/9/2013 - Πηγή: AEK365

SCOTTISH PREMIER LEAGUE 7η αγωνιστική

Σέλτικ-Σεντ Τζόνστον 2-1
(11' Πούκι, 26' Μούλγκρου/ 81' Κάντις)
Με πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος η Σέλτικ κέρδισε 2-1 την Σεντ Τζόνστον στο "Celtic Park" και βρέθηκε στην κορυφή ισόβαθμη της Ινβερνές και με παιχνίδι λιγότερο. Στο 11ο λεπτό ο Τίμου Πούκι έβαλε μπροστά τους πρωταθλητές Σκωτίας με τον Τσάρλι Μούλγκρου να διευρύνει το προβάδισμα των γηπεδούχων

στο 26ο λεπτό. Η Σεντ Τζόνστον το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει εννιά λεπτά πριν το τέλος με τον Λίαμ Κάντις αν και θα μπορούσε να πάρει κάτι καλύτερο από το ματς αλλά ο Φρέισερ Φόστερ είπε "όχι" με εντυπωσιακή επέμβαση στον Ντέιβ ΜακΚέι. Ο Γιώργος Σαμαράς δεν ξεκίνησε βασικός και πέρασε στο παιχνίδι στο 59ο λεπτό.

Αμπερντίν-Ινβερνές 1-0
(81' Βέρνον)
Η Αμπερντίν για πρώτη φορά από το 2011 κέρδισε την Ινβερνές επικρατώντας με 1-0 και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους στην πρώτη τους ήττα στο εφετινό πρωτάθλημα. Ο Σκοτ Βέρνον που είχε περάσει ως αλλαγή είναι εκείνος που χάρισε την νίκη στην Αμπερντίν με γκολ που πέτυχε εννέα λεπτά πριν το τέλος.

Χιμπέρνιαν-Σεντ Μίρεν 2-0