Ligue 1 23η αγωνιστική

Μπαστιά-Γκινγκάμπ: 3-2
(Μπα 52', Σκιλασί 81', Μπουντεμπούζ 88' πεν.-Αλιούι 50', 55')

Μεγάλη νίκη με 3-2 πήρε η Μπαστιά επί της Γκινγκάμπ.

Η Γκινγκάμπ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό με τον Αλιούι, ενώ στο 52' ο Μπα ισοφάρισε και τρία λεπτά αργότερα ο Αλιούι έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενουμένους. Η Μπαστιά έφερε στα ίσα το σκορ στο 81ο λεπτό με τον Σκιλασί και στο 88' ο Μπουντεμπούζ έδωσε τη νίκη στην Μπαστιά.

Ρεμς-Μονπελιέ: 2-4
(Αγιτέ 58', ΕλΚαουταρί 66'-Μαρβό

29', Καμπελά 47', 56', Νιάνγκ 69')

Την 3η σερί νίκη της πέτυχε η Μονπελιέ που επικράτησε με 4-2 της Ρεμς.

Η Μονπελιέ άνοιξε το σκορ με τον Μαρβό στο 29ο λεπτό, ενώ στο 47' και στο 56' ο Καμπελά έκανε το 3-0. Η Ρεν μείωσε σε 3-1 με τον Αγιτέ στο 58', ενώ στο 66' ο Ελ Καουταρί έκανε το 3-2. Το 4-2 έκανε ο Νιάνγκ στο 69'.

Σοσό-Ναντ: 1-0
(Ζουνζού 45')

Την 3η φετινή της νίκη πέτυχε η Σοσό που επικράτησε με 1-0 της Αζαξιό και πήρε ανάσα.

Η Ναντ άνοιξε το σκορ με τον Σουνζού στο 45ο λεπτό και κράτησε τη νίκη ως το τέλος.

Σεντ Ετιέν-Βαλενσιέν: 3-0
(Κοχέιντ 45', Κορνέ 56', Μογιό 87')

Παλεύει ακόμη για την τριάδα η Σεντ Ετιέν, που επικράτησε με 3-0 της Βαλενσιέν.

Η Σεντ Ετιέν άνοιξε το σκορ με τον Κοχέιντ στο 45ο λεπτό, ενώ στο 56' ο Κορνέ έκανε το 2-0. Το τελικό 3-0 έκανε ο Μογιό στο 87ο λεπτό.

Εβιάν-Αζαξιό: 1-1
(Ρουμπέν 85'-Ταγιό 89')

Στο 1-1 έμειναν Εβιάν και Αζαξιό και βγήκαν και οι δύο χαμένες.

Η Εβιάν άνοιξε το σκορ στο 85ο λεπτό με τον Ρουμπέν, ενώ στο 89' ο Ταγιό έφερε στα ίσα το σκορ.

Λοριάν-Μονακό 2-2
(12' Αμπουμπακάρ, 73' Αλιαντιέρ/ 41' Ζερμέν, 87' Κουρζαουά)

Πριν μια εβδομάδα η Μονακό κατάφερε να μειώσει την διαφορά από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν στους τρεις βαθμούς αλλά η διαφορά πήγε ξανά στο -5 για την ομάδα του Κλαούντιο Ρανιέρι καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Λοριάν.
Στο "Le Moustoir", ο Βίνσεντ Αμπουμπακάρ άνοιξε το σκορ για την Λοριάν στο 12ο λεπτό αλλά τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Βαλέρε Ζερμέν αξιοποίησε ασίστ του Ριβιέρ για το 1-1. Ωστόσο η Λοριάν πήρε και πάλι το προβάδισμα στο 73ο λεπτό με τον Ζερεμί Αλιαντιέρ με τον Αμπουμπακάρ από σκόρερ να γίνεται δημιουργός και να δίνει την ασίστ. Τελικά η Μονακό κατάφερε να "τσιμπήσει" τον βαθμό τρία λεπτά πριν το τέλος με σκόρερ τον Κουρζαουά.