18:31 17/3/2013 - Πηγή: AEK365

BUNDESLIGA- 26η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΙΑ ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ- ΑΝΟΒΕΡΟ: 1-0
Γήπεδο: Μπορούσια Παρκ

Ευρώπη βλέπει η Γκλάντμπαχ που επικράτησε με 1-0 του Ανόβερο κι έπιασε πάλι πεντάδα.

Στο 36ο λεπτό ο Αράνγκο έδωσε για τον Ντε Γιονγκ κι εκείνος από κοντά έγραψε το 1-0, ενώ στο 48' το σουτ του Χέρμαν πέρασε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη το Ανόβερο προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά η Γκλάντμπαχ αμύνθηκε σθεναρά, ενώ στο 88' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Πίντο.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ:

Τερ Στέγκεν, Γιάντσκε, Στρανζλ, Ντομίνγκες (62' Μπρούερ), Βεντ, Μαρξ, Νορντβάιτ, Χέρμαν, Αράνγκο (46' Ντάεμς), Γιούνες (80' Χάνκε), Ντε Γιονγκ

ΑΝΟΒΕΡΟ: Τζίλερ, Τσάχεντ, Ντζουρού, Σουλτζ, Ποκονιόλι (46' Σλάουντραφ), Χόφμαν, Πίντο, Κονάν (81' Σόμπιεχ), Πάντερ, Αμπντελαουέ (65' Ράους), Ντιούφ.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.-ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: 1-2
Γήπεδο: Commerzbank Arena

Σημαντικό βήμα για την παραμονής της στην Μπουντεσλίγκα έκανε η Στουτγκάρδη που κέρδισε με 2-1 την Άιντραχτ μέσα στη Φρανκφούρτη.

Η Άιντραχτ μπήκε πιο δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό, καθώς ο Σβέγκλερ βρήκε όμορφα τον Άιγνερ ο οποίος με κοντινό σουτ έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη η Στουτγκάρδη μπήκε πιο δυνατά και στο 49' έφερε στα ίσα το ματς με πέναλτι του Ιμπισεβιτς. Στ 69ο λεπτό το σουτ του Ινούι έφυγε λίγο άουτ, αλλά στο 71' ο Ναϊντερμάιερ με κεφαλιά μετά από κόρνερ έκανε το 2-1 για τους φιλοξενουμένους.

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Γιουνγκ, Τζαμπράνο, Οζπίκα, Άντερσον, Σβέγκλερ, Σελότσι (74' Ματμούρ), Ρόουντ (74' Λάκιτς), Μάιερ, Άιγκνερ (81' Κιτελ), Ινούι.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ολράιχ, Σακάι, Τάσκι, Ναϊντερμάιερ, Μολινάρο, Γκέντνερ Μποκά, Οκαζάκι (69' Μαξίμ), Κβιστ, Τραορέ (88' Ρούντιγκερ), Ιμπίσεβιτς (90+2' Μακέντα)