EREDIVISIE- 27η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Μπρέντα- Βίλεμ: 4-0
(Λούικξ 11'. Σέουντιενς 72', Χόι 79', Φερμπέεκ 80')

Την παραμονή της κλείδωσε η Μπρέντα που επικράτησε με 4-0 της Βίλεμ.
Η Μπρέντα άνοιξε το σκορ με τον Λούικξ στο 11ο λεπτό, ενώ στο 72' ο Σέουντιενς έκανε το 2-0. Το 3-0 έκανε ο Χόι στο 79', ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε το 4-0 με τον Φερμπέεκ.

Αλκμαάρ- Άγιαξ: 2-3
(Χένρικσεν 47', Άλτιντορ 74'- Ντε Γιονγκ 20', 59', Μπλιντ 22')

Στην κορυφή επέστρεψε ξανά ο Άγιαξ που κέρδισε με 3-2 την Αλκμαάρ.
Ο Άγιαξ

άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό με τον Ντε Γιονγκ και δύο λεπτά μετά ο Μπλιντ έκανε το 2-0. η Αλκμαάρ μείωσε με τον Χένρικσεν στο 47' αλλά στο 59' ο Ντε Γιονγκ πέτυχε το 3-1. Το τελικό 3-2 έκανε στο 74' ο Άλτιντορ.

Φέγενορντ- Ουτρέχτη: 2-1
(Πελέ 32', Γιανμαάτ 61'- Φαν ντερ Γκαν 59')

Την 4η σερί νίκη της πέτυχε η Φέγενορντ, που επικράτησε της Ουτρέχτης με 2-1 και παραμένει στο κυνήγι του τίτλου.
Η Φέγενορντ άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με τον Πελέ, ενώ στο 59' ο Φαν ντερ Γκαν έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Γιανμαάτ έκανε το τελικό 2-1.

Γκρόνινγκεν- Τβέντε: 0-3
(Φερ 45+1'. Τάντιτς 80' πεν., Καστάινιος 87΄)

Σημαντικό διπλό με 3-0 πέτυχε η Τβέντε επί τη Γκρόνινγκεν.

Η Τβέντε άνοιξε το σκορ με τον Φερ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ενώ στο 79' ο Μπιζό έκανε πέναλτι και αποβλήθηκε και ο Τάντιτς από τα 11 μέτρα έγραψε το 2-0. το τελικό 3-0 έκανε ο Καστάινιος στο 87'