LIGUE 1 12η αγωνιστική

Αζαξιό- Βαλενσιέν: 1-2
(Μάτερ 32' αυτ.- Πουζόλ 26', 90+3', Ντοσεβί 67')

Μεγάλο διπλό πέτυχε η Βαλενσιέν με 3-1 επί της Αζαξιό.

Η Βαλενσιέν άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με τον Πουζόλ, αλλά ο Μάτερ με αυτογκόλ στ 32' έφερε στα ίσα το ματς. Ο Ντοσεβί στο 67ο λεπτό έκανε το 2-1 για τους φιλοξενουμένους, ενώ στο 90+3' ο Πουζόλ έγραψε το τελικό 3-1.

Εβιάν- Τουλούζ: 2-1
(Βας 61', Σουγκού 90+3' πεν.- Οριέ 52')

Σούπερ ανατροπή πέτυχε η Εβιάν που νίκησε με 2-1 την Τουλούζ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Οριέ στο 52΄, αλλά ο Βας ισοφάρισε στο 61' και στο 90+3' ο Σουγκού με πέναλτι έδωσε τη νίκη στην Εβιάν.

Σοσό- Σεντ Ετιέν: 0-0

Στο 0-0 κόλλησαν Σοσό και Σεντ Ετιέν κι έχασαν και οι δύο.

Η Σεντ Ετιέν έχασε με κόκκινη τον Ζουμά στο 29ο λεπτό, όπως και η Σοσό στο 72' τον Μεγιεγκά.

Λιόν- Γκινγκάμπ: 2-0
(Λακαζέτ 12', Γκομίς 13')

Εύκολη νίκη με 2-0 για τη Λιόν επί της Γκινγκάμπ

Η Λιόν μπήκε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 12' με τον Λακαζέτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Γκόμις έκανε το 2-0. Στο 53ο λεπτό αποβλήθηκε και ο Ντιαλό της Γκινγκάμπ.

Ρεμς- Μπαστιά: 4-2
(Ντε Πρεβίλ 24', Κριτσόβιακ 44' πεν., Ονιάνγκ 50', Ατάρ 81'- Ρομαρίκ 47', Καζρί 90+3')

Τεραστία νίκη με 4-2 πέτυχε η Ρεμς επί της Μπαστιά.

Η Ρεμς άνοιξε το σκορ με τον Ντε Πρεβίλ στο 24ο λεπτό, ενώ στο 44' ο Κριτσόβιακ ο πέναλτι έκανε το 2-0. Ο Ρομαρίκ μείωσε σε 2-1 στο 47', αλλά οι Ονιάνγκ (50') και Ατάρ (81') έφτασαν το σκορ στο 4-1/ το τελικό 4-2 έγραψε στις καθυστερήσεις ο Καζρί.

Ρεν-Μαρσέιγ 1-1
(9'Νέλσον Ολιβέιρα/ 16' Τζόρνταν Αγιού)

Ήταν 28 Σεπτεμβρίου όταν η Μαρσέιγ κέρδισε για τελευταία φορά στο πρωτάθλημα, 2-0 εκτός έδρας την Λοριάν, και έκτοτε η ομάδα της Μασσαλίας μετρά τέσσερις αγωνιστικές χωρίς τρίποντο μετά και το σημερινό 1-1 κόντρα στην Ρεν στην Λορένη.
Μόλις στο 9ο λεπτό ο Νέλσον Ολιβέιρα με δεξί σουτ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους και επτά λεπτά αργότερα ο Τζόρνταν Αγιού απάντησε ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Οι δυο ομάδες είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ με την μεγαλύτερη όλων στο 75ο λεπτό όταν η Ρεν κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Καντίρ από τον Αμπντάλαχ αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα νικήθηκε από τον Ματαντά και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.
Έτσι η Μαρσέιγ έμεινε 10 βαθμούς μακριά από την κορυφή με την Ρεν να μετρά δυο ισοπαλίες και μια νίκη στα τελευταία τρία ματς.