ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ | Με Τέρνερ το πρώτο διπλό για Ελευσίνα

Ο Πανελευσινιακός έλεγξε τον αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του πήρε σπουδαία νίκη με 74-84 επί του Ικάρου Χαλκίδας.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσονται το προβάδισμα στο σκορ, με τον Πανελευσινιακό να προηγείται 20-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας ως όπλο τους την καλή άμυνα και κατφέρνοντας να περιορίσουν τα ατού του Ικάρου, πήραν προβάδισμα 13 πόντων (31-44) με το τέλος του ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ο Ικαρος προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά χωρίς όμως αποτέλεσμα καθώς ο Πανελευσινιακός με ένα μικρό σερί

5-0 στο τελευταίο δίλεπτο ανέβασε τη διαφορά στους 15 (50-65) στο 30΄. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Ελευσίνας δεν έχασε τον έλεγχο της αναμέτρησης και παρέμενε σε θέση οδηγού. Ο Ικαρος προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι, μείωσε σε 71-77 στο 38’, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έφτασαν τελικά στη νίκη. Ο Λάρι Τέρνερ με 17 πόντους ήταν κορυφαίος για τους νικητές ενώ για τον Ικαρο Ασκα και Μπεκ είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-33, 31-44, 50-65, 74-84

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 12 (1), Γκόβενς 13 (3), Παπανικολόπουλος 3 (1), Άσκα 15 (10 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος 2, Σάτον 4 (7 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 8, Μπορόβνιακ 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας 1, Μπεκ 15 (2), Περσίδης

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 11 (6 ασίστ), Παπαμακάριος 10 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αράπης, Ράλεϊ Ρος 10, Δημάκος, Τζόουνς 8 (2), Μαγκουνής, Φαγιέ 12 (6 ριμπάουντ), Μελισσαράτος 3, Τέρνερ 17 (7/7 δίποντα, 3/3 βολές), Μάντζαρης 8 (1), Αβραμίδης 5