Μπόκα και Ρίβερ στην κορυφή (VIDEOS)

11:14 20/4/2015 - Πηγή: AEK365

Σε δυο εβδομάδες στο "Μπομπονέρα", Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ θα αναμετρηθούν στο Superclasico ευρισκόμενες και οι δυο στη κορυφή έχοντας από 24 βαθμούς η κάθε μία.
Για τη 10η αγωνιστική, η Μπόκα Τζούνιορς βρέθηκε πίσω στο σκορ από τη γηπεδούχο Λανούς με τέρμα που σημείωσε ο Βίκτορ Αγιάλα μόλις στο 1ο λεπτό, αλλά κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή. Στο 18' ο Φεδερίκο Καρίσο έφερε το ματς στα ίσια και στο 65ο λεπτό ο Κριστιάν Παβόν έκανε το 1-2. Το τελικό 1-3 για τη Μπόκα Τζούνιορς διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων

ο Νικολάς Λοδέιρο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
Στο "Μονουμεντάλ", η Ρίβερ Πλέιτ επικράτησε εύκολα της Μπάνφιλντ με 4-1 σε ένα παιχνίδι με πολύ ωραία γκολ. Στο 21' ο Σεμπάστιαν Ντριούσι άνοιξε το σκορ και στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έβαλαν άλλα τρία γκολ με τον Ραμίρες Φούνες Μόρι να κάνει το 2-0 στο 73ο λεπτό και τον Φερνάντο Καβενάγκι να σκοράρει δυο φορές (84' και 93') για το 4-1. Η Μπάνφιλντ σκόραρε με τον Μαουρίσιο Κουέρο στο 82ο λεπτό.
Μπόκα Τζούνιορς και Ρίβερ Πλέιτ εκμεταλλεύτηκαν τις γκέλες των Ροζάριο Σεντράλ και Σαν Λορένσο και βρέθηκαν ισόβαθμες στη κορυφή. Την επόμενη εβδομάδα, η Ρίβερ Πλέιτ παίζει με την Ουρακάν για το Super Copa και σε δυο εβδομάδες θα γίνει το Superclasico στο "Μπομπονέρα".