JUPILER LEAGUE- 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Κορτράικ- Οστάνδη: 2-0
(Ραμάν 14', Κουλιμπαλί 45')

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Κορτράικ επί της Οστάνδης.

Η Κορτράικ άνοιξε το σκορ με τον Ραμάν στο 14ο λεπτό, ενώ ο Κουλιμπαλί στο 45' έκανε το 2-0.

Μέχελεν- Ζούλτε Βάρεγκεμ: 2-2
(Βαν Ντάμε 56', Ντε Βιτ 86' πεν.- Μαλανντά 58', 81')

Την ευκαιρία να περάσει στην 1η θέση έχασε η Ζούλτε που έμεινε στο 2-2 με τη Μέχελεν.

Η Μέχελεν άνοιξε το σκορ με τον Βαν

Ντάμε στο 56ο λεπτό, αλλά δύο λεπτά μετά ο Μαλαντά έκανε το 1-1 και στο 81' ο ίδιος παίκτης έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ζούλτε. Το 2-2 διαμόρφωσε στο 86' ο Ντε Βιτ με πέναλτι

Λιρς- Σαρλερουά: 2-1
(Μενγκα 51', Φαράγκ 71'- Ροσίνι 47')

Παλικαρίσια νίκη με παίκτη λιγότερο πέτυχε η Λιρς με 2-1 επί της Σαρλερουά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ροσίνι στο 47', αλλά στο 51' ο Μενγκά ισοφάρισε και παρότι στο 62' αποβλήθηκε ο Βατ, ο Φαράγκ έκανε το τελικό 2-1 στο 71'

Μονς- Γκενκ: 2-3
(Γκοριούς 4', Φόσεν 51', Καμούς 55')

Η Γκενκ προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Γκοριούς, ενώ στ 51' και στο 55' οι Φόσεν και Καμους έκαναν το 3-0. Η Μονς μείωσε με τους Γιαργιού (73') και Αρμπίτμαν (75')

Άντερλεχτ- Λέουβεν: 3-1
(Κλιέσταν 43', Μίτροβιτς 44', 81'- Μεσουντί 69' πεν.)

Τη 2η σερί νίκη της πέτυχε η αντίπαλος του Ολυμπιακού, καθώς επικράτησε με 3-1 της Λέουβεν.

Η Άντερλεχτ άνοιξε το σκορ στο 43' με τον Κλιέσταν ενώ στο επόμενο λεπτό ο Μίτροβιτς έκανε το 2-0. Η Λέουβεν μείωσε στο 69ο λεπτό με το πέναλτι του Μεσουντί, αλλά στο 79' αποβλήθηκε ο Πέτερσον και στο 81' ο Μίτροβιτς έκανε το 3-1. Στο 85' αποβλήθηκε και ο Νγκολόκ της Λέουβεν. Στο 90' αποβλήθηκε και ο Βάντεν Μπόρε των γηπεδούχων