Άνετη και ωραία η Βασίλισσα

17:01 19/10/2014 - Πηγή: AEK365

Εκμεταλλευόμενη το πάθος της, την καλή ημέρα που βρέθηκαν οι περισσότεροι παίκτες της, την εντυπωσιακότατη στήριξη του κόσμου της, αλλά και την ανετοιμότητα του αντιπάλου της, η ΑΕΚ υπέταξε τον Πανιώνιο στην επάνοδό της στο ΟΑΚΑ, έπειτα από 6 χρόνια απουσίας. Η ομάδα, βεβαίως, χτίζεται ακόμη, αλλά με αυτόν τον κόσμο και με την ενίσχυση που αναμένεται (αλλαγές ξένων παικτών) να πραγματοποιηθεί δεν έχει να φοβηθεί τίποτα.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Βασίλισσα

μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει από την αρχή το παιχνίδι και ήδη στο πρώτο 2λπεπτο το σκορ ήταν 11-0. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει ο κόσμος στην εξέδρα πύκνωνε και η λήξη της περιόδου βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 27-13 με κορυφαίους τους Ράιτ, Κάιλς και Σαρικόπουλο.
Η δεύτερη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται 31-17, ωστόσο ένα σερί 7 πόντων του Πανιωνίου ξαναέδωσε ενδιαφέρον στο ματς. Κασελάκης,Σάκοτα και Ράιτ πήραν την ομάδα πάνω τους, όμως και δύο λεπτά πριν από τη λήξη του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη μέχρι τότε τιμή της (41-22), ενώ με τη λήξη της περιόδου αυξήθηκε κι άλλο (47-27).

Η τρίτης περίοδος βρήκε τον Πανιώνιο να αντιδρά με ένα επιμέρους σκορ 13-26 (60-53), αλλά στην 4η περίοδο τα πράγματα μπήκαν στη θέση τους χάρη στους Σάκοτα, Κασελάκη και Ράιτ με τη διαφορά να κυμαίνεται σταθερά σε υψηλά επίπεδα. Λήξη αγώνα 67-54.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 47-27, 60-53, 77-64

ΑΕΚ (Β. Ζιάγκος): Παπαντωνίου 9, Κάιλς 11, Σάκοτα 18, Κασελάκης 11, Πολυτάρχου 6, Ράιτ 9, Γουίλιαμσον 2, Σαρικόπουλος 8, Μιλόσεβιτς 3, Τσιάκος
Πανιώνιος (Θ. Παπαχατζής): Ξανθόπουλος 16, Βεργίνης 8, Στρναντ 3, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 8, Κορόλεφ 15, Σταμάτης