Το γύρισε με τσαμπουκά και απίστευτο λαό…

16:55 19/10/2014 - Πηγή: AEK365

Σε... θρίλερ εξελίχθηκε το πρώτο παιχνίδι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τη φετινή σεζόν. Η Ένωση πιάστηκε... στον ύπνο από τον Απόλλωνα στο πρώτο μέρος, βρέθηκε πίσω στο σκορ και... λαχτάρισαν οι 30.000 καρδιές των οπαδών της που βρέθηκαν στο Μαρούσι, αλλά και όσων παρακολούθησαν το παιχνίδι από την τηλεόραση. Ωστόσο, στην επανάληψη μίλησε το πάθος κόσμου και ποδοσφαιριστών για τη νίκη, που ήρθε τελικά χάρη στα γκολ του

Αλεξάντερ Ντακόλ και του Πέτρου Μάνταλου...

Σοκ στις καθυστερήσεις...

Ο Απόλλωνας μπήκε στο παιχνίδι με πρόθεση να τρέξει πολύ, να πιέσει ψηλά και να κλείσει όλους τους χώρους. Η ΑΕΚ από την άλλη, για αρκετή ώρα δεν έδειξε καθαρό μυαλό. Ειδικά την πρώτη μισή ώρα αγώνα, κυκλοφορούσε τη μπάλα μόνο παράλληλα και έβγαζε κάποιες μακρινές μπαλιές που τις αντιμετώπιζε σχετικά εύκολα η αντίπαλη άμυνα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε αυτό το διάστημα η μόνη... υποψία ευκαιρίας που καταγράφηκε ήταν ένα άστοχο σουτ του Μπακάκη στο 16'.

Μετά τα πρώτα 30' και έπειτα από αρκετό... ανακάτεμα του Δέλλα στην τριάδα πίσω από τον Ντακόλ, οι Κιτρινόμαυροι άρχισαν να προσπαθούν να επιτεθούν πιο ορθόδοξα, κυρίως από τα άκρα και άσκησαν κάποια πίεση. Χωρίς, ωστόσο, να «βγει» κάποια κλασσική φάση. Στο 36' ο Ντούνης έκανε ένα μακρινό σουτ και μπλόκαρε ο Κουτσόπουλος, ενώ στο 41' ο Μπαρμπόσα εκτέλεσε από καλή θέση ένα φάουλ χωρίς να βρει στόχο. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το 0-0 θα ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, στις καθυστερήσεις ο Λαμπρόπουλος ανέτρεψε τον Βάντερσον μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής καταλόγισε το πέναλτι και ο Γκονζάλες το εκτέλεσε εύστοχα...

Ανατροπή με τσαμπουκά

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ προσπάθησε να επιβληθεί στο ματς και να ψάξει άμεσα την ισοφάριση. Στο 47' και στο 49' απείλησε με δύο σουτ του Μπαρμπόσα, ενώ στο 53' άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ματς, αφού ο Βάντερσον είδε δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Πεταυράκη. Η προσπάθεια της Ένωσης να ψάξει το γκολ μέσω σουτ συνεχίστηκε, με τον Μάνταλο να κάνει ένα αρκετά καλό στο 56' και τον Πλατέλλα να τον... μιμείται ένα λεπτό αργότερα.

Τελικά το γκολ για την ΑΕΚ ήρθε στο 61'. Ο Μάνταλος εκτέλεσε πολύ όμορφα ένα φάουλ από αριστερά, ο Ντακόλ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε τα μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Μάλιστα, στο 66' χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την ανατροπή. Ο Μπακάκης μπήκε ωραία στην περιοχή, γύρισε στον Μάνταλο, στο ύψος του πέναλτι, όμως εκείνος πλάσαρε άουτ! Στο 77', πάλι από εκτέλεση φάουλ, ο Μάνταλος βρήκε τον Μπακάκη μέσα στην περιοχή, όμως η κεφαλιά που έπιασε ήταν αδύναμη. Τρία λεπτά αργότερα, μετά από φάση διαρκείας, ο Πλατέλλας έκανε ένα σουτ, όμως ο Ηρακλής κατάφερε να κόψει τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή! Στο 81' ο Γεωργέας προσπάθησε να κάνει ένα γύρισμα με τη μία μέσα στην περιοχή, η μπάλα βρήκε καθαρά στο χέρι του Λαγού, όμως ο διαιτητής το θεώρησε ακούσιο.

Τελικά, ο ρέφερι αναγκάστηκε να δείξει την άσπρη βούλα στην επόμενη φάση, στο 84', όταν από μπαλιά του Μπαρμπόσα ο Ζόριτς βρέθηκε φάτσα με το τέρμα και ο Κύριας τον ανέτρεψε καθαρά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μάνταλος, ο οποίος έκανε το 2-1, ολοκλήρωσε την ανατροπή και έδωσε στην ΑΕΚ τους τρεις βαθμούς.

ΑΕΚ: Ανέστης, Μπακάκης, Κολοβέτσιος (75' Γεωργέας), Λαμπρόπουλος, Πεταυράκης, Κορδέρο, Μάνταλος, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Ντούνης (68' Ζόριτς), Ντακόλ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Κουτσόπουλος, Κύργιας, Χατζηζήσης, Γκόλιας, Κοτσώνης, Ηρακλής, Γκονζάλες (54' Κυριάκος) , Λαγός (86' Ντουάρτε), Ανγκούλο, Κόστα, Σέτι (12' Χατζής).

19.00 Η ΑΕΚ βγαίνει στο γήπεδο και ο κόσμος στηρίζει την ομάδα, χειροκροτώντας τους παίκτες

18.15 Αν και βρισκόμαστε ήδη στο 15' ακόμη και τώρα έρχεται κόσμος στο ΟΑΚΑ!

17.59 Συγκλονιστική ατμόσφαιρα από τον λαό της ΑΕΚ! Όρθιοι και με τον ύπνο να παίζει από τα μεγάφωνα υποδέχεται την επίσημη είσοδο των δύο ομάδων

17.58 Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Γιώργος Καραγκούνης! Κάθεται μάλιστα στα επίσημα πίσω από τον Μελισσανίδη. Μάλιστα, ο "Τίγρης" σηκώθηκε και χαιρέτησε τον Καραγκούνη, μιλώντας για λίγα λεπτά μαζί.

17.57 Ακόμα και τώρα λίγα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα ο κόσμος έρχεται! Πάνω από 21.000 λαού αυτή τη στιγμή στο ΟΑΚΑ!

17.56 Στην πρώτη σειρά των επισήμων κατέβηκε ο Δημήτρης Μελισσανίδης και θα δει το ματς δίπλα από τον Ευάγγελο Ασλανίδη, αλλά και τον Αλέξη Αλεξίου

17.51 Όλο το γήπεδο κάνει "χέρια" φωνάζοντας "ΑΕΚ" και "γήπεδό στη Νέα Φιλαδέλφεια"! Πάνω από 18.000 λαού σε μία εκπληκτική ατμόσφαιρα στο ΟΑΚΑ

17.47 Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την προθέρμανση και πάνε στα αποδυτήρια για να ετοιμαστούν για την επίσημη είσοδό τους.

17.44 Ο Δημήτρης Μελισσανίδης είναι ήδη στο γήπεδο και πήρε θέση στο μπουθ πάνω από τα επίσημα

17.42 Μόνο φίλους έχει ο Γιώργος Αλεξόπουλος στην ΑΕΚ. Μόνο για σήμερα είναι αντίπαλος της ΑΕΚ, όντας βοηθός του Κωστένογλου, και ήδη έχει χαιρετηθεί με πολύ κόσμο από την Ένωση

17.40 Ασφυκτικά γεμάτο το πέταλο της ORIGINAL! Δεν φαίνεται ούτε ένα κάθισμα από μακριά! Η προσέλευση και στις άλλες θύρες συνεχίζεται μαζικά, ενώ το τραγούδι στο ΟΑΚΑ ήδη ξεκίνησε

17.38 Στην εξέδρα δίπλα από τα δημοσιογραφικά, βρίσκονται και περίπου 30 οπαδοί του Απόλλωνα

17.35 Συνεχίζεται η προσέλευση των οπαδών της ΑΕΚ. Πάνω από 11.000 υπολογίζεται πως είναι αυτή τη στιγμή στις εξέδρες

17.25 Τους Σβάρνα και Τζανετόπουλο άφησε εκτός αποστολής την τελευταία στιγμή ο Δέλλας για να συμπληρώσει 18άδα

17.23 Κάνει την εμφάνισή της η ΑΕΚ και για πρώτη φορά πάνω από 9.000 κόσμου ξεσηκώνονται

17.15 Ο Απόλλωνας βγαίνει για προθέρμανση και μάλιστα όχι από την είσοδο κάτω από τα επίσημα που οδηγούν στα αποδυτήρια, αλλά από την είσοδο του κόρνερ προς το πέταλο της ORIGINAL.