Έπαιξε με τη φωτιά η ΑΕΚ

17:20 1/2/2014 - Πηγή: AEK365

Η ΑΕΚ αν και έπαιξε με τη φωτιά κατάφερε να βγει κερδισμένη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Συγκεκριμένα, η Βασίλισσα νίκησε με 78-74 τον ΟΦΗ στο κλειστό της Ζωφριάς για το Πρωτάθλημα της Α2 μπάσκετ. Ουσιαστικά η Ένωση κατάφερε να καθαρίσει το ματς στο τέλος με ένα τρίποντο του Φαλέκα, που ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους.

Το ματς

Δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ. Η Ένωση

έδειξε πολύ καλή εικόνα σε άμυνα κι επίθεση και με συνοπτικές διαδικασίες ανέβασε τον δείκτη του σκορ (13-9) και διατήρησε την διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, παρά την πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ (23-18).
Στη συνέχεια η ομάδα της Κρήτης προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε, αφού μπόρεσε και μείωσε ακόμα και στους 4 (39-35), με την Ένωση, όμως να διατηρεί τη διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (42-37).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ παρουσίασε νωθρή εικόνα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΗ, ο οποίος κατάφερε ακόμα και να πάρει διαφορά δυο πόντων (57-59).
Η ίδια εικόνα διατηρήθηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί, βέβαια η ΑΕΚ σώθηκε καθώς διατήρησε την ψυχραιμία της και με το κρίσιμο τρίποντο που πέτυχε ο Φαλέκας λίγο πριν το τέλος κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-74.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 42-37, 57-59, 78-74
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνάκος, Φαλέκας 6 (1), Καράμπουλας 15 (2), Πολυτάρχου 11, Τσιότρας 2, Νίκολιτς 10 (2), Γκιζόγιαννης 16 (1), Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 11, Δέσπος 7.
ΟΦΗ (Τακιανός): Βαγενάς 7 (1), Μάρτζος 8 (2), Ραζής 9 (1), Τραιανός 5 (1), Δεληγιώργης 9 (1), Τζόρτζεβιτς 25, Πλιούκας 11 (1), Καραγκιολίδης, Κυρίτσης.
Διαιτητές: Βαρδάλος - Παντελίδης - Κοντύλης.