2 στα 2 η Σλοβενία

20:49 31/8/2014 - Πηγή: AEK365

Την αήττητη πορεία της στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο συνέχισε η Σλοβενία μετά και τη νίκη της με 89-68 επί του Μεξικού. Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο πέρασε σε θέση οδηγού η Σλοβενία, όπου μετά το 24-18 του πρώτου δεκαλέπτου, προηγούταν του Μεξικού με εννιά πόντους (46-37) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς

ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή της στην τρίτη περίοδο κλείνοντάς την στο +15 (65-50). Πλέον, το τελευταίο δεκάλεπτο πήρε διαδικαστικό... χαρακτήρα, με τους Ευρωπαίους να παίρνουν τη δεύτερη νίκη τους στο Μουντομπάσκετ με σκορ 89-68.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 46-37, 65-50, 89-68.

Σλοβενία (Ζντοβτς): Μπάλαζιτς 9(3), Σλόκαρ, Νίκολιτς, Πρέπελιτς, Μούριτς 3 (1), Μπλάζιτς 2, Ζούπαν 4, Γκόραν Ντράγκιτς 18 (1), Ζόραν Ντράγκιτς 22 (4), Λορμπεκ 3, Κλόμπουτσαρ 10 (1), Όμιτς 12.

Μεξικό (Βαλντεομίγιος): Στολ 2, Ράμος 6, Μαρτίνεθ, Γκουτιέρεθ 8, Αγιόν 23, Κρουζ 13(1), Γκουτιέρεζ, Μέζα 2, Χερνάντεθ 6 (2), Μέντεζ 6 (2), Ζαμόρα, Παράδα 2.