«Βασιλική» παράταση στο Λος Άντζελες

Στην πεντάλεπτη παράταση επικράτησαν οι Λος Άντζελες Κινγκς των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς με 3-2 στην φετινή πρεμιέρα των δύο συλλόγων.

Στα μέσα σης πρώτης περιόδου, ο Anze Kopitar άνοιξε το σκορ για τους «βασιλιάδες», αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σχετικά γρήγορα. Το 1-1 παρέμεινε σταθερό μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν ο Marian Gaborik έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, 4:59 πριν το τέλος, ο Mike Richards ισοφάρισε και έστειλε το ματς στην παράταση.

Σε αυτή, οι Ρέιντζερς έμειναν με παίκτη λιγότερο και μόλις 52 δευτερόλεπτα πριν την διαδικασία των πέναλτι ο Jack Johnson σημείωσε το «χρυσό» γκολ και έληξε το παιχνίδι. Έτσι, οι γηπεδούχοι πήραν τον επιπλέον βαθμό, αφού οι δύο σύλλογοι είχαν ήδη εξασφαλίσει από έναν λόγω της ισοπαλίας στην κανονική διάρκεια του αγώνα της Στοκχόλμης.