Στο 1-0 οι Κογιότες με Whitney

«Χρυσός» σκόρερ αναδείχθηκε ο Ray Whitney στο 4-3 των Φίνιξ Κογιότες επί των Νάσβιλ Πρέντατορς, το οποίο διαμόρφωσε το 1-0 στη σειρά των προημιτελικών των playoffs.

Στο 15ο λεπτό του έξτρα χρόνου σημείωσε το «χρυσό» γκολ ο Whitney με backhander κάτω από τα πόδια του Pekka Rinne. Τότε δέχθηκε ασίστ από τον Martin Hanzal και έβαλε τους «λύκους» μπροστά στη σειρά. Η παράταση προκλήθηκε από power

play γκολ του Martin Erat των «πρεντς», 4:42 πριν από τη λήξη.

Στο τέλος της δεύτερης περιόδου το σκορ ήταν 3-2 υπέρ των Κογιότες. Ο σύλλογος της Αριζόνα είχε 33 νίκες σε 34 αντίστοιχα αποτελέσματα κατά τη διάρκεια της regular season και συνέχισε την παράδοση, έστω στο 14:04 του έξτρα χρόνου. Πάντως οι φιλοξενούμενοι απώλεσαν πολλές ευκαιρίες στο τρίτο 20λεπτο, αλλά ο Mike Smith ήταν πάλι «μαγικός» και συμπλήρωσε 39 αποκρούσεις.

Οι Radim Vrbata, Rostislav Klesla και Mikkel Boedker πέτυχαν τα άλλα γκολ των γηπεδούχων. Από την άλλη, οι Brandon Yip και Andrei Kostitsyn ισοφάρισαν σε 1-1 και 2-2, αντίστοιχα.