Πορεία πρωταθλητισμού οι Μπλάκχοκς

Οι Σικάγο Μπλάκχοκς, έστω στα πέναλτι, ξεπέρασαν το εμπόδιο των Άναχαϊμ Ντακς έπειτα από ισόπαλο 2-2 στην κανονική διάρκεια του εντός έδρας αγώνα τους.

Μάλιστα, οι «πάπιες» προηγήθηκαν δύο φορές στην δεύτερη περίοδο. Η πρώτη καταγράφηκε από τον Ryan Getzlaf μόλις 58 δευτερόλεπτα έπειτα από την έναρξη του εικοσαλέπτου, ενώ ο Teemu Selanne διαμόρφωσε το 2-1, ενώ στο μεσοδιάστημα ο Marian Hossa είχε ισοφαρίσει.

Στο τρίτο εικοσάλεπτο, ο Patrick Sharp σημείωσε το 2-2 και το ισορροπημένο ματς κατέληξε στην παράταση. Τα πέντε αγωνιστικά λεπτά αυτής συμπληρώθηκαν χωρίς «χρυσό» σκόρερ, όποτε ακολούθησαν υποχρεωτικά τα πέναλτι.

Σε αυτά, ο Patrick Kane πέτυχε το καταλυτικό τέρμα, ενώ είχαν ευστοχήσει νωρίτερα οι Selanne και Toews για τις δύο ομάδες. Πλέον, η ομάδα του Σικάγο έχει δώδεκα βαθμούς σε οκτώ ματς, ενώ αυτή του Άναχαϊμ περιορίστηκε στους εννέα πόντους.