Στα πέναλτι οι Σένατορς

Οι Ότουα Σένατορς πήραν δύο βαθμούς μέσα στην έδρα των Καρολάινα Χουρικέινς, αφού επικράτησαν στα πέναλτι έπειτα από ένα ισόπαλο 2-2 στην κανονική διάρκεια.

Οι Zenon Konopka και Jason Spezza πέτυχαν γκολ για τους «πρωτευουσιάνους» στην πρώτη περίοδο, αλλά οι Tuomo Ruutu και Jeff Skinner ισοφάρισαν στην δεύτερη. Ο χρόνος κύλησε αρκετά γρήγορα στην συνέχεια, παρά το ισόπαλο σκορ, και αυτός ο ρυθμός συνεχίστηκε στην πεντάλεπτη παράταση, με τους «τυφώνες» να

διατηρούν την πρωτοβουλία των κινήσεων, έστω και οριακά.

Μονάχα ο Spezza βρήκε δίχτυα στα πέναλτι και πρόσφερε τον επιπλέον βαθμό στην ομάδα του. Άλλωστε, από την αρχή της σεζόν, ο αρχηγός των Σένατορς έχει αναλάβει… προσωπικά την πορεία της ομάδας του, η οποία έφθασε πλέον στους οκτώ βαθμούς. Από την πλευρά της, η ομάδα της Καρολάινα συμπλήρωσε εννέα βαθμούς με την τρίτη της φετινή ήττα ύστερα από το τέλος του 60λέπτου.