Περιστέρι-Ρόδος 3-1

Πτήση… παραμονής πραγματοποίησε το Περιστέρι, που επικράτησε 3-1 της Ρόδου, για την 23η αγωνιστική του 8ου ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Ρόδο, καθώς στο 7’ ο Ορφανίδης από σέντρα Γκινή έκανε το 0-1. Στο 27’ το Περιστέρι επιχείρησε να απαντήσει, αλλά η κεφαλιά του Χέλμη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 42’ έγινε το 1-1, όταν ο Αθανασίου εκτέλεσε το φάουλ, ο Μπέλης με πλασέ αφού απέφυγε το Ροδανάκη έστειλε την

μπάλα στα δίχτυα. Τα «ελάφια» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ στον τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί. Στο 59’ ο Ελευθεριάδης έκανε το 2-1 για το Περιστέρι, ενώ στο 90’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καντιμοίρης της Ρόδου αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ψύχος, Πλέστης, Βασίλογλου, Θανόπουλος, Συμεωνίδης, Χέλμης, Μπόσιος, Αθανασίου (92’ Πριγγούρης), Ελευθεριάδης (80’ Λεβέντης), Μπέλης, Μπονιάκος (89’ Κάππος)

ΡΟΔΟΣ: Ροδανάκης, Πατούχος, Καντιμοίρης, Παπαδόπουλος (74’ Καλημέρης), Πελέκης, Θαμνόπουλος, Δαννάς, Καταπόδης, Γκινής, Φράγκος, Ορφανίδης (66’ Διακοβασιλείου)