16:31 22/4/2012 - Πηγή: AEK365

PREMIER LEAGUE- 35η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.- ΕΒΕΡΤΟΝ: 4-4
Γήπεδο: Ολντ Τράφορντ
Φωτιά στο πρωτάθλημα έβαλε η Έβερτον που πήρε ισοπαλία 4-4 από τη Γιουνάιτεντ μέσα στο>Μάντσεστερ και πλέον η Σίτι έχει την ευκαιρία να πλησιάσει στους τρεις βαθμούς, ενώ έχει και το ντέρμπι στην έδρα της.
Στο 5ο μόλις λεπτό ο Γέλαβιτς βρέθηκε σε καλή θέση αλλά δεν άκενα καλό πλασέ και ο Ντε Χέα μπλόκαρε εύκολα, ενώ στο 12' ο Χάουαρντ απομάκρυνε το σουτ του Νάνι,
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο γκολ στο 33ο λεπτό, καθώς ο Χίμπερτ

έκανε μια βαθειά μπαλιά και ο Γέλαβιτς με πανέμορφη κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ντε Χέα.
Οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβασαν στροφές στη συνέχεια και ισοφάρισαν στο 41'.
Ο Νάνι έκανε πανέμορφη σέντρα και ο Ρούνεϊ με κεφαλιά πέτυχε ακόμη ένα γκολ κόντρα στην παλιά του ομάδα.
Η Γιουνάιτεντ μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 57ο λεπτό με το πανέμορφο σουτ του Γουέλμπεκ έξω από την περιοχή.
Η ομάδα του Φέργκιουσον πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 60'. Ο Γουέλμπεκ έδωσε για τον Νάνι, ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ πάνω από τον Χάουαρντ, έκανε το 3-1.
Τα «ζαχαρωτά» ,όμως δεν το έβαλαν κάτω και ξαναμπήκαν στο ματς στο 67ο λεπτό. ο Χίμπερτ έκανε τη σέντρα και ο Φελαϊνι με φοβερό βολέ έκανε το 3-2.
Η Γιουνάιτεντ όμως έκανε το 4-2, τρία λεπτά αργότερα και όλα έδειχναν πως κλείδωσε τη νίκη. Ο Ρούνεϊ και ο Γουέλμπεκ συνδυάστηκαν όμορφα και ο πρώτος με ιδανικό πλασέ έκανε το 4-2.
Στο 82ο λεπτό η κεφαλιά του Πατρίς Εβρά σταμάτησε στο δοκάρι της Έβρτον, η οποία έφτασε και σε τρίτο γκολ στο 83'.
Σκόρερ ο Γέλεβιτς με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Ντε Χέα.
Δύο λεπτά αργότερα τα «ζαχαρωτά» κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κοντινό πλασέ του Πίενααρ μετά από φανταστική μπαλιά του Φελαϊνί. Στο 90+4' ο Χάουαρντ απέκρουσε πανέμορφα το σουτ του Φέρντιναντ μέσα από την περιοχή
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Φέρντιναντ, Εβρά, Έβανς, Ράφαελ, Κάρικ, Βαλέντσια (89' Τσικαρίτο), Σκόουλς (86' Τζόουνς), Νάνι, Ρούνεϊ, Γουέλμπεκ
ΈΒΕΡΤΟΝ: Χάουαρντ, Χέιτινχα, Γιαγκέλκα, Ντιστέν, Χίμπερτ, Πίενααρ, Νέβιλ, Όσμαν (64' ΜακΦάντεν), Φελαϊνί, Γκίμπσον, Γέλαβιτς