«Παρθενικοί» βαθμοί για Σένατορς

Οι Ότουα Σένατορς κατέβαλαν την αντίσταση των Μινεσότα Ουάιλντ στα πέναλτι έπειτα από ισόπαλο 3-3.

Οι «πρωτευουσιάνοι» είχαν μείνει χωρίς βαθμό στα πρώτα τους δύο παιχνίδια, αλλά είχαν επιδείξει μαχητικότητα στα τελευταία κομμάτια των αγώνων. Παρόμοιο σκηνικό επαναλήφθηκε απόψε, αλλά αυτή τη φορά, οι Σένατορς πρόλαβαν το… σκορ.

Άλλωστε, οι «τρελοί» σκόραραν δύο φορές στην πρώτη περίοδο, με τους Kyle Brodziak και Devin Setoguchi. Στην δεύτερη, ο Nick Foligno μείωσε, αλλά με το ξεκίνημα της τρίτης, ο Nick Johnson επανέφερε την διαφορά σε φαινομενικά επίπεδο ασφαλείας. Μέχρι το ένατο λεπτό, ωστόσο, οι Chris Neil και Colin Greening είχαν συμβάλει στην διαμόρφωση του 3-3.

Έπειτα από «άσφαιρη» πεντάλεπτη παράταση, οι γηπεδούχοι σημείωσαν 3/3 στα πέναλτι με τους Milan Michalek, Jason Spezza και Daniel Alfredsson. Μονάχα ο Matt Cullen βρήκε δίχτυα για τους Ουάιλντ και μοιραία η ομάδα του έμεινε στον έναν βαθμό και στους τρεις συνολικά.