Ματσάρα στο «Μαδριγάλ»

Η Βιγιαρεάλ παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στην Αθλέτικ Μπιλμπάο σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι στο «Μαδριγάλ».

Από τα καλύτερα παιχνίδια της αγωνιστικής στην Ισπανία ,ήταν αυτό του «Μαδριγάλ» όπου η Βιγιαρεάλ, υποδέχτηκε την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Το «κίτρινο υποβρύχιο» παραχώρησε ισοπαλία 2-2 και παρέμεινε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας απόσταση τριών βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Ο Μάρκος Σένα στο 11’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, προβάδισμα που κράτησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Η απάντηση από τους Βάσκους ήρθε στην επανάληψη.

Αρχικά, ο Γιορέντε έφερε

το παιχνίδι στα ίσια στο 62’, με τον Σουσαέτα στο 66’ να ανατρέπει το σκορ και να δίνει το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Νιλμάρ στο 68’.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ντιέγκο Λόπεζ, Άνχελ, Γκονζάλο Ροντρίγκεζ, Ζαπάτα, Ζοάν Οριόλ, Κάνι (67’ Καμούνιας), Μάρκος Σένα, Μπρούνο, Μπόρχα Βαλέρο, Μάρκο Ρουμπέν (38’ Νιλμάρ), Μαρτινούτσιο (80’ Ερνάν Πέρεζ)
ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Χάβι Μαρτίνεζ, Σαν Χοσέ, Αουρτενέτσε, Άντερ, Ιτουράσπε, Ινίγκο Πέρεζ (68’ Εκίθα), Νταβίντ Λόπεζ (46’ Γιορέντε), Σουσαέτα, Τοκέρο (79’ Ιμπάι).