14:56 26/2/2012 - Πηγή: AEK365

LA LIGA- 24η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ- ΑΘΛΕΤΙΚ ΜΠΙΛΜΠΑΟ: 2-2
Γήπεδο: Ελ Μαδριγάλ
Με το βαθμό της ισοπαλίας απέδρασε από το «Μαδριγάλ» η Μπιλμπάο, η οποία απέσπασε ισοπαλία 2-2 από τη Βιγιαρεάλ.
Η Βιγιαρεάλ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό με το απ' ευθείας φάουλ του Μάρκο Σένα.
Στο 28ο λεπτό ο Ιραϊθόθ απομάκρυνε εντυπωσιακά το σουτ του Σένα, ενώ στο 37' ήταν η σειρά του Ντιέγκο Λόπες να πει όχι στον Νταβίντ Λόπες.
Η Μπιλμπάο κατάφερε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά

του Γιορέντε στο 61ο λεπτό, ενώ στο 65' ο Σουσαέτα γύρισε το ματς σε 2-1.
Η χαρά όμως των Βάσκων κράτησε μόλις 2 λεπτά καθώς στο 67' ο Νιλμάρ έκανε το 2-2.
ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Λόπες, Ροντρίγκες, Α.Λόπες, Σαπάτα, Οριόλ, Σένα, Βαλέρο, Σοριάνο, Κάνι (67' Καμούνιας), Ρούμπεν (38' Νιλμάρ), Μαρτινούτσιο (80' Ερνάν Πέρες).
ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Ιραϊθόθ, Ιραόλα, Σαν Χοσέ, Αουρτενέτσε, Λόπεθ (46' Γιορέντε), Μαρτίνεθ, Σουσαέτα, Πέρες (68' Εκίθα), Αντέρ, Ιτουράσπε, Τοκέρο (79' Ιμπάι).