«Εξάρα» για Καρδίτσα

Τη νίκη 6-0 πήραν οι Ελπίδες Καρδίτσας κόντρα στην Καβάλα στο εκτός έδρας ματς της 12 ης αγωνιστικής της Α΄ κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενες παρά το γεγονός πως προέρχονταν από δύο εβδομάδες αγωνιστικής απραξίας, λόγω των καιρικών συνθηκών που επικρατούσαν στην περιοχή, έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό με αποτέλεσμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, και συγκεκριμένα στο 2', η Κόγγουλη να ανοίξει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο 30' η Αλεξίου με ατομική προσπάθεια έκανε το 2-0 στέλνοντας τις δύο

ομάδες στα αποδυτήρια με το συγκεκριμένο σκορ.

Στην επανάληψη, η Καρδίτσα μπήκε ακόμα πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο με την Αλεξίου (50') να στέλνει για μια ακόμα μια φορά την μπάλα στα δίχτυα της Γραουνίδου με κοντινό πλασέ. Δέκα λεπτά αργότερα (60') η Κόγγουλη σημείωσε το δεύτερο προσωπικό της γκολ στον αγώνα κάνοντας το 4-0, ενώ στο 72' η ίδια παίκτρια έκανε χατ τρικ.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε η Στρετένοβιτς, η οποία με ωραίο πλασέ στο 81' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας της Καρδίτσας απέναντι στην Καβάλα...

ΚΑΒΑΛΑ: Γραουνίδου, Αποστολίδου, Κυριατζάκη, Κουντουρογιάννη, Πολιτίδη, Τριανταφυλίδου, Βασιλειάδου (84' Αρσενίου), Σκορδούλη, Τσιατάκη (72' Καρακουλάκη), Κουπετσίδου, Σουκρίογλου.

ΕΛΠΙΔΕΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Χατζηλαζάρου, Καλλιάρα, Αλεξίου (60' Καλογεροπούλου), Ρίγα, Γεραγόρη (79' Ρίζου), Γρηγορίου, Λαζανά, Στρανκοβιτς, Κόγγουλη, Στρετένοβιτς