Διά χειρός Πιρς οι Σέλτικς

Με τον Πολ Πιρς να τους παίρνει στις πλάτες του, οι Μπόστον Σέλτικς επιβλήθηκαν με 100-94 των Ουίζαρντς, στην Ουάσιγκτον.

Ο 34χρονος φόργουορντ άγγιξε το triple dοuble, καθώς είχε 34 πόντους με 10/15 σουτ εντός παιδιάς, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής. Εξαιρετικός, από πλευράς γηπεδούχων, ήταν και ο Τζον Ουόλ, που «σταμάτησε» στους 27 πόντους με 9/18 σουτ, τα 10 ριμπάουντ και τις 7 ασίστ, αλλά δεν απέφυγε και τα πέντε λάθη στη 14η ήττα της ομάδας του σε 16 αγώνες.

Η Βοστώνη έφθασε στην έκτη φετινή νίκη της, σε 15 αγώνες, αλλά η χαρά της μετριάστηκε βλέποντας το Ρέι Άλεν να αποχωρεί τραυματίας στον αστράγαλο από το παρκέ. Πρόλαβε να αγωνιστεί μόλις 11 λεπτά, έχοντας απολογισμό 7 πόντους.