Δεν... ίδρωσε για το «τρίποντο» ο Άγιαξ

Με συνοπτικές διαδικασίες ο «Αίαντας» επικράτησε της Άντο Ντε Χάαγκ με σκορ 4-0 στην «Άμστερνταμ Αρίνα».

Το έργο των γηπεδούχων έγινε απο την αρχή του παιχνιδιού αρκετά εύκολο, αφού μόλις στο 10' ο Λέεβιν αντίκρισε απ'ευθείας την κόκκινη κάρτα. Απο εκεί και πέρα η ομάδα του Φρανκ Ντε Μπουρ έκανε... πάρτι!

Ο Έρικσεν στο 19' άνοιξε το σκορ για τον Άγιαξ. Παρ'ότι οι γηπεδούχοι πίεζαν ασφυκτικά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του τερματοφύλακα της Ντε Χάαγκ στο πρώτο ημίχρονο για δεύτερη φορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιάνσεν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων στο 58' ενώ ο Μπουλίκιν στο 79' «έγραψε» το 3-0. Το... κερασάκι στην τούρτα, έβαλε ο Σουλεϊμάνι στο 85'.

Πλέον με αυτή τη νίκη ο Άγιαξ πλησίασε κι'άλλο την κορυφή στους 5 βαθμούς, ενώ η Ντε Χάαγκ παρέμεινε στην 10 θέση της «Έρεντιβιζιε».