Άντεξαν οι Όιλερς στο καναδικό ντέρμπι

Οι Έντμοντον Όιλερς προηγήθηκαν με 3-0 των Βανκούβερ Κανάκς, αλλά τελικά επικράτησαν με σκορ 3-2.

Στην δεύτερη περίοδο, εντός έξι λεπτών, οι Jordan Eberle, Shawn Horcoff και Taylor Hall σκόραραν για τους γηπεδούχους και διαμόρφωσαν το 3-0. Ωστόσο, ο Cody Hodgson μείωσε σχετικά γρήγορα σε 3-1.

Μάλιστα, ο Alexandre Burrows διαμόρφωσε το 3-2, 12:27 πριν το τέλος του αγώνα. Οι Κανάκς, οι οποίοι είχαν αλλάξει ήδη τερματοφύλακα, ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν την καναδική μονομαχία στην παράταση.

Έτσι, ο σύλλογος του Έντμοντον συμπλήρωσε δέκα βαθμούς σε οκτώ παιχνίδια. Από την άλλη, οι φιναλίστ του περυσινού πρωταθλήματος έμειναν στους εννέα πόντους και συμπλήρωσαν εννέα από τα 82 τους φετινά ματς στην regular season.