8ος Όμιλος: Ζωντανή στο… 100’!

Με τέρμα του Γουντ στο 100’(!) η Μπέρμιγχαμ πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της Κλαμπ Μπριζ και έμεινε ζωντανή.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που χρειάστηκαν δέκα λεπτά καθυστερήσεων, η Μπέρμιγχαμ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη με 2-1.

Οι Βέλγοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 3’ με τέρμα του Ακπάλα μπήκαν μπροστά στο σκορ. Πριν από το ημίχρονο όμως ο Μέρφι, ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν αρκετές καθυστερήσεις και έτσι ο Γουντ στο 100’ της αναμέτρησης

έδωσε τη νίκη στην ομάδα του που την φέρνει στην 1η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την σημερινή της αντίπαλο.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ: Κούσεμανς, Χέγκλι, Άλεμπακ, Ντονκ, Ζίμλινγκ, Ρεφαέλοφ (63’ Μένιερ), Ντιράρ, Μπλοντέλ (82’ Ντεσλίντερ), Οντίντζα, Ντε Γιόνγκε (61’ Βανστενίστε), Ακπάλα
ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ: Μάιχιλ, Μέρφι, Κάλντγουελ, Ιμπάνιεθ (90’ Ρίτζγουελ), Μπούρκε, Ντο, Έλιοτ, Φάχι, Σπέκτορ, Ρούνεϊ (73’ Γουντ), Ζίγκιτς (73’ Κινγκ)

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Μάριμπορ με την Μπράγκα, κάτι που δεν βολεύει καμία από τις δύο ομάδες, καθώς βρίσκονται στην 3η και 4η θέση. Ο Ιμπραΐμι έβαλε νωρίς μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (13’), ωστόσο σε ένα κομβικό σημείο της αναμέτρησης, ο Έλντερσον ισοφάρισε στο 44’ για τους περυσινούς φιναλίστ.

ΜΑΡΙΜΠΟΡ: Χαντάνοβιτς, Πότοκαρ, Τρακόφσκι, Αργκούς, Μίλετς, Μεζγκά, Ιμπραΐμι, Λέσιακ, Μερτέλι, Μάρκος (74’ Μπέριτς), Βόλας (85’ Βελικόνια)
ΜΠΡΑΓΚΑ: Κιμ, Έβερτον, Μπαϊάνο, Έλντερσον, Βινίσιους, Μοσορό (72’ Πάουλο Σέζαρ), Νταμάλ, Βιάνα, Μπαρμπόσα (67’ Σαλίνο), Λίμα, Άλαν