Βραζιλία-Αργεντινή 0-1: Πετυχημένο ντεμπούτο για Σαμπαόλι

Επιτυχημένο ντεμπούτο για τη Χόρχε Σαμπαόλι, καθώς η Αργεντινή επικράτησε της Βραζιλίας με 1-0 στο κλασικό ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής που έλαβε χώρα στην Αυστραλία.

Σε μια φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στη Μελβούρνη, πριν τη σέντρα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της τρομοκρατικής επίθεσης στο Λονδίνου, με δύο εξ αυτών μάλιστα να κατάγονται από την Αυστραλία. Ένα ματς όπου ο Χόρχε Σαμπαόλι καθόταν για πρώτη φορά στον πάγκο της Αργεντινής.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αργεντινή από νωρίς πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε

μόλις στο 5ο λεπτό, με την προσπάθεια του Ντι Μαρία να τραντάζει το κάθετο δοκάρι του εμβρόντητου Γουέβερσον.

Οι Βραζιλιάνοι σταδιακά ισορρόπησαν, ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44' , η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε στο σκορ, με τον Μερκάντο να δίνει το προβάδισμα προ κενής εστίας, μετά από κεφαλιά στο δοκάρι από τον Οταμέντι.

Ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο η «σελεσάο», πίεσε, έφτασε κοντά στο γκολ με τον Γκάμπριελ Ζέσους, όμως η αστοχία και η σταθερότητα του Ρομέρο διατήρησαν το 1-0 για την Αργεντινή και «έβαψαν» επιτυχημένο το ντεμπούτο Σαμπαόλι.