ΒΟΛΕΙ Άνετα το ντέρμπι η Α.Ε. Καραβά

Τη νίκη της 8ης αγωνιστικής στο βόλεϊ πέτυχε η Pokka ΑΕ Καραβά, η οποία στο Αθλητικό Κέντρο «Σπύρος Κυπριανού» κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς.

Αντίθετα, η Ανόρθωση συνέχισε τα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Οι φίλοι του βόλεϊ, που ανέμεναν ο αγώνας να μετατραπεί σε ντέρμπι, δεν έπεσαν έξω στο πρώτο σετ. Οι δυο ομάδες πάλεψαν με πείσμα για την κατάκτηση του σετ και η υπεροχή ήταν εναλλασσόμενη.

Τελικά, οι πετοσφαιριστές της Pokka ΑΕ Καραβά, εκμεταλλευόμενοι κάποια λάθη της Ανόρθωσης στα τελευταία στάδια, κέρδισαν το σετ με 25-21. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο δεύτερο σετ, όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, αλλά πάλι οι «κιτρινόμαυροι» στα κρίσιμα σημεία κέρδισαν με 25-20 κάνοντας το 2-0, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Με την ψυχολογία στα ύψη η Pokka ΑΕ Καραβά δεν αντιμετώπισε προβλήματα και κέρδισε εύκολα με 25-18, παίρνοντας τη νίκη με 3-0 σετ.

Παφιακός - Νέα Σαλαμίνα 3-2 (17-25, 29-27, 17-25, 25-23, 15-11)

Ο Παφιακός έχασε καθαρά το πρώτο σετ, πήρε με τεράστια δυσκολία το 2ο, έχασε εξίσου άνετα το 3ο, αλλά ανέκαμψε. Στο τέταρτο σετ κατάφερε να κερδίσει έστω και δύσκολα με 25-23 και να ισοφαρίσει σε 2-2, οδηγώντας τον αγώνα στο τάι-μπρέικ. Η εικόνα του σετ θύμισε το δεύτερο σετ με την εναλλασσόμενη υπεροχή, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποφασιστικοί στα τελευταία στάδια.

Ομόνοια - Εθνικός Λατσιών 3-0 (25-09,25-14,25-11)

Με συνοπτικές διαδικασίες η Ομόνοια κέρδισε στο Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία τη φιλότιμη ομάδα του Καποδίστριας Εθνικού Λατσιών με 3-0, πετυχαίνοντας την όγδοη σερί νίκη στο πρωτάθλημα. Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και καθάρισαν τον αγώνα απέναντι στους Λατσιώτες, οι οποίοι προσπάθησαν αλλά η έλλειψη λύσεων και η διαφορά δυναμικότητας με την Ομόνοια δεν τους άφησε περιθώρια για κάτι καλύτερο.

Αναγέννηση Δ. - ΑΠΟΕΛ 2-3 (16-25, 25-21,21-25,25-21,12-15)

Επανάληψη του αγώνα της πρώτης αγωνιστικής ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν ο αγώνας στη Δερύνεια ανάμεσα στην Αναγέννηση και τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα οι «πορτοκαλί» κέρδισαν με 2-3 και βρίσκονται στην έκτη θέση με 10 βαθμούς, ευελπιστώντας ότι θα προλάβουν το τρένο της τετράδας. Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ, όπου ο ΑΠΟΕΛ ήταν πιο ψύχραιμος και με περισσότερες λύσεις κέρδισε με 12 -15 και τον αγώνα με 2-3.