Τροχιά Champions League η Λίβερπουλ (βιντεο)

Η φρενήρης πορεία της Λίβερπουλ προς την κορυφη συνεχίζεται, με τους "κόκκινους" να περνούν νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της έκπληξης της σεζόν, Σαουθάμπτον, για την 26η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς προηγήθηκε στο σκορ με ένα καταπληκτικό δεξί σουτ του Φελίπε Κουτίνιο, μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης. Οι "κόκκινοι" έπαιξαν με τη φωτιά στα πρώτα λεπτά και κάποια μαρκαρίσματά τους στον Φίλιπ Τζούριτσιτς θα μπορούσαν να επιφέρουν πέναλτι και ισοφάριση

για τους "άγιους". Ο διαιτητής δεν είχε ίδια γνώμη και το παιχνίδι συνεχίστηκε με το ίδιο σκορ.Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες απέναντι σε μία ομάδα που μετρούσε ήδη 4 σερί εκτός έδρας απαραβίαστες εστίες. Ο Ρόναλντ Κούμαν εριξε στο παιχνίδι τους Μοργκάν Σνεντερλέν, Σαντιό Μανέ και Ντούσαν Τάντιτς, ενώ η απάντηση του Ρότζερς ήρθε με δύο ακραία μπακ (Αλμπέρτο Μορένο, Γκλεν Τζόνσον) και τον Ντάνιελ Στάριτζ. Στο 73ο λεπτό, ο Ραχίμ Στέρλινγκ εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων και με πλασέ έκανε το 2-0 και "κλείδωσε" τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που έμειναν για 10ο σερί παιχνίδι αήττητοι.Σαουθάμπτον (4-3-3): Φόρστερ, Κλάιν, Φοντε, Γιοσίντα, Τάργκετ, Γουόρντ Πρόουζ (57' Μανέ), Γουανιάμα, Ντέιβις (46' Σνεντερλέν), Τζούριτσιτς (75' Τάντιτς), Πελέ, ΕλίαΛίβερπουλ (3-4-3): Μινιολέ, Τζαν, Σκέρτελ, Λόβρεν, Άιμπ (75' Τζόνσον), Χέντερσον, Άλεν, Μάρκοβιτς (46' Μορένο), Λαλάνα (62' Στάριτζ), Στέρλινγκ, ΚουτίνιοΤα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικήςΣάββατο 21 Φεβρουαρίου 201517:00 Άστον Βίλα - Στόουκ 1-2 (20' Σινκλέρ - 45' Ντιουφ, 90+3' πέν. Μόουζες)17:00 Τσέλσι - Μπέρνλι 1-1 (14' Ιβάνοβιτς - 81' Μι)17:00 Κρίσταλ Πάλας - Άρσεναλ 1-2 (90+4' Μάρεϊ - 8' πέν. Καθόρλα, 45+1' Ζιρού)17:00 Χαλ - ΚΠΡ 2-1 (16' Γέλαβιτς, 89' Εντόι - 38' Όστιν)17:00 Σάντερλαντ - Γουέστ Μπρομ 0-017:00 Σουόνσι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (30' Κι, 73' Γκομίς - 28' Ερέρα)19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Νιούκαστλ 5-0 (2' πέν. Αγκουέρο, 12' Νασρί, 21' Τζέκο, 51', 53' Σίλβα)Κυριακή 22 Φεβρουαρίου 201514:00 Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 2-2 (81' Ρόουζ, 90+6' Κέιν - 22' Κουγιατέ, 62' Σακό)16:05 Έβερτον - Λέστερ 2-2 (57' Νέισμιθ, 88' αυτ. Άπσον - 63' Νούτζεντ, 70' Καμπιάσο)18:15 Σαουθάμπτον - Λίβερπουλ 0-2 (3' Κουτίνιο, 73' Στέρλινγκ)