Τραγική, τελευταία και καταϊδρωμένη Εθνική

Η Ελλάδα έχασε και στο Μπέλφαστ με 3-1 και οριστικά μένει στην τελευταία θέση του ομίλου
Η κατρακύλα δεν έχει τελειωμό. Το μαρτύριο φτάνει στο τέλος του την Κυριακή. Η Ελλάδα έγραψε... μαύρη ιστορία στο Μπέλφαστ (3-1 από τη Β. Ιρλανδία που πάει Euro!). Συμπλήρωσε 12 σερί αγώνες χωρίς νίκη και θα τερματίσει τελευταία στον όμιλο, πίσω από τα Νησία Φαρόε. Η ομάδα, όπως έδειξε και χθες, χρειάζεται «ηλεκτροσόκ», καθώς πραγματοποιώντας μιαν ακόμα τραγική

εμφάνιση διασύρθηκε. Οι Ιρλανδοί έστησαν πάρτι. Μετά από 30 χρόνια θα επιστρέψουν σε τελική φάση μεγάλης διοργάνωσης. Μπράβο τους. Χωρίς μεγάλα ονόματα, αλλά με ένα αξιοζήλευτα καλό σύνολο. Οι... πράσινοι της Ιρλανδίας με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή έγιναν ένα κουβάρι και πανηγύρισαν με την ψυχή τους την πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού της Γαλλίας. Στιγμές μοναδικές, που μένουν χαραγμένες σε έναν ολόκληρο λαό.

Ο αγώνας
Ένα πρώτο μέρος όπως και συνολικά το παιχνίδι, το οποίο ανήκε στους γηπεδούχους. Η Εθνική το μόνο που έκανε σε όλο αυτό το διάστημα ήταν να χάσει δύο μεγάλες ευκαιρίες. Η πρώτη με τον Τζιόλη στο 15' να πιάνει τη δεύτερη κεφαλιά και τον Μακγκόβερν να διώχνει με υπερένταση. Η δεύτερη στις καθυστερήσεις με τον Μήτρογλου, μετά από προσπάθεια του Καρέλη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων. Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 35' οι Ιρλανδοί κατάφεραν να σκοράρουν. Σκόρερ ο Ντέιβις, ο οποίος μετά από ασίστ του Ντάλας νίκησε τον Καρνέζη κάνοντας το 1-0. Στην επανάληψη η εικόνα της Ελλάδας ήταν ακόμα πιο τραγική. Ο βασικός λόγος ήταν πως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 2-0 μόλις στο 49' με τον Νόργουντ και μετά ήρθε η κατάρρευση. Πριν καν το παιχνίδι φτάσει στη μία του ώρα, η Β. Ιρλανδία έκανε το 3-0 με τον Ντέιβις, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με τους παίκτες της Εθνικής να κοιτάζουν και να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το μόνο που έκαναν και αυτό πολύ αργά, ήταν να μειώσουν με τον Αραβίδη στο 87' μετά από ασίστ του Τοροσίδη.

Νίκη Ουγγαρίας
Η Ουγγαρία κέρδισε με την ψυχή στο στόμα τα Φαρόε και ελπίζει για τη 2η θέση, την οποία κρατά η Ρουμανία, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει προς το τέλος τους Φινλανδούς. Ελλάδα-Ουγγαρία, Φαρόε-Ρουμανία και Φινλαδία-Βόρειος Ιρλανδία οι αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής.

Διπλό η Σερβία
Στο πλέον πολυζητημένο ματς, η Σερβία με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά χάλασε την αλβανική γιορτή. Οι Σέρβοι πέτυχαν νίκη υπερηφάνειας, τη στιγμή που η Αλβανία έχασε την ευκαιρία να προκριθεί. Πάντως μετά την ήττα της Δανίας (ολοκλήρωσε τους αγώνες της) στην Πορτογαλία, η Αλβανία περνά με νίκη στην τελευταία αγωνιστική μέσα στην Αρμενία. Η παρέα του Ρονάλντο εξασφάλισε την πρωτιά και μαθηματικά.

Έχασε η Γερμανία
Η νίκη της Ιρλανδίας επί της Γερμανίας περιέπλεξε τα πράγματα για την τελική κατάταξη, τη στιγμή που και η Πολωνία έσωσε τον ένα βαθμό στη Σκοτία. Η Γερμανία είναι σίγουρα στη δυάδα, αφού θα υποδεχθεί τη Γεωργία, αφού Πολωνία και Ιρλανδία θα συγκρουστούν στην τελευταία αγωνιστική.