Τεσσάρα για Τσέλσι και ξανά στο +7

Η Τσέλσι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη μαχητική Σαουθάμπτον, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει τελικά με 4-2 και να αυξήσει τη διαφορά από την δεύτερη της βαθμολογίας Τότεναμ στους 7 πόντους.

Δύο μόλις ημέρες μετά την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας χάρη στο 4-2 επί της Τότεναμ, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε κατάφερε να σημειώσει μια ακόμη «επαγγελματική» εντός έδρας νίκη, με το σκορ του ημιτελικού, και να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στους επτά πόντους, με ένα παιχνίδι περισσότερο, τέσσερις αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της

φετινής Premier League.

Ο ευρισκόμενος σε εξαιρετική κατάσταση Εντέν Αζάρ άνοιξε το σκορ με ωραίο δεξί πλασέ μετά από συνεργασία του Σεσκ Φάμπρεγας με τον Ντιέγκο Κόστα στο 5', για να ισοφαρίσει όμως είκοσι λεπτά αργότερα ο Ισπανός ανασταλτικός μέσος των φιλοξενούμενων Οριόλ Ρομέου, πλασάροντας σε κενή εστία.

Η κεφαλιά-δυναμίτης του Γκάρι Κέιχιλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σε φάση που ξεκίνησε ο Ενγκολό Καντέ, διαμόρφωσε το 2-1 και έδιωξε το περισσότερο άγχος από τους Λονδρέζους, για να πάρει τη σκυτάλη στην επανάληψη ο Ντιέγκο Κόστα με δύο εξαιρετικά τέρματα, στο 54' και στο 89'.

Ο Ράιαν Μπέρτραντ «έγραψε» με κεφαλιά το τελικό 4-2 απέναντι στην πρώτην ομάδα του στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά κ Τσέλσι πήρε την 14η φετινή εντός έδρας νίκη της σε 16 αναμετρήσεις, φτάνοντας τους 78 βαθμούς μετά από 34 αγωνιστικές, επτά περισσότερους από την Τότεναμ που φιλοξενείται την Τετάρτη από την Κρίσταλ Πάλας, ενώ η Σαουθάμπτον παρέμεινε στην 9η θέση, με 40 πόντους.