Στους ομίλους Σίτι και Γκλάντμπαχ

CHAMPIONS LEAGUE
Πήραν σκορ πρόκρισης εκτός έδρας επί των Στεάουα (5-0) και Γιανγκ Μπόις (3-1)

Χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι και η Γκλάντμπαχ βρίσκονται… ουσιαστικά στους ομίλους του Champions League. Οι μεν Πολίτες επικράτησαν 5-0 μέσα στο Βουκουρέστι της Στεάουα και τα δε Πουλάρια με 3-1 στην έδρα της Γιανγκ Μπόις.

Η ομάδα του Πεπ Γουαρδιόλα μπήκε εξ αρχής με τα…

μπούνια στο ματς αλλά στο 8’ ο Αγουέρο αστόχησε από την άσπρη βούλα. Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Ντάβιδ Σίλβα άνοιξε το σκορ. Στο 21’ ο Αγουέρο έκανε ό,τι και 13 λεπτά πριν, δεν κατάφερε δηλαδή να σκοράρει ξανά από την άσπρη βούλα ωστόσο στο 41’ πήρε το αίμα του πίσω και έκανε το 2-0. Ο Νολίτο με την έναρξη της επανάληψης έγραψε το 3-0 και στη συνέχεια ο… Κούνελος πήρε ξανά τη σκυτάλη, έβαλε ακόμη δύο τέρματα και διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Μαζί με τη Σίτι, έτοιμη να σφραγίσει στην έδρα της το εισιτήριο είναι και η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε 3-1 της Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία. Ο Ράφαελ στο 11’ άνοιξε το σκορ για τα πουλάρια για να έρθει ο Σουλεϊμάνι στο 56’ να ισοφαρίσει. Ωστόσο, ένα γκολ του Χαν στο 67’ και ένα αυτογκόλ του Ροσέ στο 69’ έδωσαν τη νίκη με σκορ 3-1 στους Γερμανούς.

Στην Ολλανδία, ο Άγιαξ ήρθε ισόπαλος εντός έδρας 1-1 με τη Ροστόφ και θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στη Ρωσία. Ο Νομπόα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 13’ αλλά στο 38’ ο Κλάασεν με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε, με το αποτέλεσμα να παραμένει μέχρι το φινάλε.

Τέλος, στην Κροατία, Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Σάλτσμπουργκ ήρθαν και αυτές ισόπαλες με 1-1 και θα τα δώσουν όλα για την πρόκριση στην Αυστρία. Ο Λατσάρο στο 59’ πάγωσε το γήπεδο του Ζάγκρεμπ, ωστόσο οι Κροάτες κατάφεραν να… γλιτώσουν χάρις στο τέρμα του Ρογκ από την άσπρη βούλα στο 75ο λεπτό.