Στην Ελλάδα δεν έχει αντίπαλο

ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ
Ο Ολυμπιακός αποδοκιμάστηκε αλλά έκανε το «14 στα 14». Νίκη για Παναθηναϊκό κόντρα στον Αστέρα

Και ξανά προς τον τίτλο τραβά. Αφήνοντας πίσω του την ήττα από την Άρσεναλ, ο Ολυμπιακός συνέχισε με νίκες την πορεία του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος επικρατώντας 1-0 κόντρα στον Παναιτωλικό στο «Καραϊσκάκη».

Υποδειγματική αμυντική λειτουργία για τους Αγρινιώτες, που όμως έμειναν κακώς με

δέκα στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν ο διαιτητής έδειξε κόκκινη στον Κυριακίδη, αλλά νωρίτερα προηγήθηκε επιθετικό φάουλ του Ιντέγε. Ο Τσόρι πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια έδωσε τη λύση, με σουτ έξω από την περιοχή (45+5).
Το πρόβλημα των «ερυθρόλευκων» στο δημιουργικό κομμάτι συνεχίστηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς οι παίκτες του Μαντζουράκη δεν επηρεάστηκαν από το αριθμητικό μειονέκτημα. Έχασε πέναλτι ο σκόρερ των Πειραιωτών στο 55', έπειτα από ανατροπή του Καμπιάσο από τον Μάκο. Αποδοκιμασίες από τους οπαδούς των γηπεδούχων στο τέλος του ματς.

Στον αστερισμό του Καρέλη
Μπορεί η ονομαστική του εορτή να πέρασε, αλλά ο Νίκος Καρέλης συνεχίζει τα κεράσματα! Με γκολάρα του Έλληνα φορ και ασίστ στον (εξαιρετικό όταν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 46’) Καλτσά στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 του Αστέρα Τρίπολης και μείωσε στο -2 από την ΑΕΚ.

Μεταμορφώθηκε το «τριφύλλι» στην επανάληψη με την είσοδο του δεύτερου σκόρερ του (ανάγκη που διέγνωσε ο Στραματσόνι), αλλά και την… απελευθέρωση των Πέτριτς-Καρέλη, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες. Βοήθησε πολύ ο ανεβασμένος Εσιέν! Οι Αρκάδες είχαν δοκάρι στο 91’ σε καρφωτή κεφαλιά του Κουρμπέλη, που θα μπορούσαν να ‘χαν «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας στη Λεωφόρο, ενώ κι ο Στιλ επενέβη όποτε χρειάστηκε.

Ούτε τώρα η Ξάνθη
Χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο ματς (και τέταρτο μαζί με το Κύπελλο) έμεινε η Ξάνθη, που είχε δύο σερί ήττες στο πρωτάθλημα, καθώς ήρθε 1-1 με τη Βέροια στα Πηγάδια. Τα… πάντα συνέβησαν μέσα σ’ ένα τρίλεπτο, καθώς ο Ναζλίδης ευστόχησε στο 41’ σε πέναλτι που κέρδισε ο Μαλόν (χέρι του Γουάλας) και στο 43’ ο Νιέτο σ’ αυτό που έκανε ο Πούγγουρας στον Βασιλακάκη.