Προημιτελικά: Με Άτσου στην τετράδα η Γκάνα

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρίστιαν Άτσου, ο οποίος έβαλε δύο γκολ, η Γκάνα νίκησε την 3-0 την Γουινέα και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Αφρικανικού Κυπέλλου Εθνών.

Τέσσερα λεπτά χρειάστηκε η Γκάνα για να πάρει το προβάδισμα, με κοντινό πλασέ του Κρίστιαν Άτσου έπειτα από πάσα του Κουέσι Άπια και εκπληκτικό τακουνάκι του Αντρέ Αγιού, ενώ δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Άπια εκμεταλλεύθηκε το τραγικό λάθος του Μπαϊσαμά Σανκό για να

διπλασιάσει το προβάδισμα.Η καταιγιστική Γκάνα του πρώτου ημιχρόνου έριξε ρυθμούς στο δεύτερο, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να ξανασκοράρει με τον Άτσου στο 61ο λεπτό και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, σε μία αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την αντιαθλητική συμπεριφορά του τερματοφύλακα Ναμπί-Μουσά Γιαταρά (έπρεπε να αποβληθεί στο πρώτο μέρος, τελικά είδε απευθείας κόκκινη στις καθυστερήσεις).Το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσηςΣάββατο 31 Ιανουαρίου18:00 Δημοκρατία του Κονγκό - Κονγκό 2-4(55' Ντόρε, 62' Μπιφούμα - 65', 91' Μποκανί, 75' Μποκίλα, 81' Μπελά)21:30 Τυνησία - Ισημερινή Γουινέα 1-2(70' Ακαΐτσι - 92' πέν, 102' Μπαλμπόα)Κυριακή 1 Φεβρουαρίου18:00 Γκάνα - Γουινέα 3-0(4', 61' Άτσου, 44' Άπια)21:30 Ακτή Ελεφαντοστού - Αλγερία