Πάρντο… βαλ’ τον!

Με κορυφαίο και σκόρερ δύο τερμάτων τον Πάρντο, ο Ολυμπιακός επικράτησε με σκορ 3-0 του Πλατανιά
Πώς… πιάνεται η ευκαιρία από τα μαλλιά έδειξε ο Φελίπε Πάρντο! Ο Κολομβιανός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ευκαιρία που του έδωσε ο Πάουλο Μπέντο, να τον χρησιμοποιήσει και στα 90’ του ματς Κυπέλλου με τον Πλατανιά, σκοράροντας δύο φορές στο 3-0 των Πειραιωτών απέναντι στους Κρητικούς, δείχνοντας στον Πορτογάλο τεχνικό πως μπορεί να υπολογίζει σε αυτόν! Ο Ομάρ Ελαμπντελαουί το άλλο γκολ,

με τον Νορβηγό να έχει αφήσει -οριστικά πια- πίσω τον σοβαρό τραυματισμό του.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν μόλις στο 5ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Πάρντο. Ο Κολομβιανός, με καλοζυγισμένο σουτ από πλάγια θέση, έστειλε την μπάλα να σκάσει κάτω από τα χέρια του Κοκκαλά και να καταλήξει στο βάθος της εστίας της κρητικής ομάδας. Ο Πάρντο ήταν ο πρωταγωνιστής και του δεύτερου τέρματος στο 66'. Από τη σέντρα του Σιόβα, ο Κολομβιανός με κεφαλιά παραβίασε και πάλι την εστία του Κοκκαλά. διπλασιάζοντας τα «ερυθρόλευκα» γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ομάρ Ελαμπντελαουί, στην επανεμφάνισή του, έπιασε δυνατό συρτό σουτ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λεάλι, Ρομαό (78' Ανδρούτσος), Μπουχαλάκης, Καρντόσο, Ντομίνγκες, Μάριν (65' Μανθάτης), Ελαμπντελαουί, Σιόβας, Βιάνα, Ρέτσος, Πάρντο
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Κοκκαλάς, Στάθης, Κάργας, Μπανανά, Γιορέντε, Στανισάβλιεβιτς, Ντεβέσα (83' Μουνάφο), Ντίνας (72' Σκαρντουέλλι), Γουνδουλάκης, Ηλιάδης (67' Τσουράκης) , Ντιλαβέρ.