Πάλεψε αλλά λύγισε ο ΑΠΟΕΛ

ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ
Ηττήθηκε από την Πριενού Μπιρστόνο με 75-69

Την ήττα από την Πριενού Μπιρστόνο γνώρισε ο ΑΠΟΕΛ στη 2η αγωνιστική της Β' Φάσης του FIBA Europe Cup, με τελικό σκορ 75-69. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε το παιχνίδι και σε αρκετά χρονικά σημεία ήταν μπροστά στο σκορ, όμως στο τέλος

«λύγισε», με τους Λιθουανούς να φεύγουν με τη νίκη.

Αρκετά καλό ξεκίνημα είχαν οι φιλοξενούμενοι, που κατάφεραν να προηγηθούν με 9-3 μέχρι το 4', με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει και να μειώνει σε 9-8 με τρεις πόντους από τον Τόλη Κασκίρη και δύο από τον Βασίλη Κούνα, στο επόμενο λεπτό. Οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν βελτιωμένοι στη συνέχεια του αγώνα και το τέλος του δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται με 22-20.

Ελαφρά υπεροχή είχε ο ΑΠΟΕΛ στη δεύτερη περίοδο. Το σκορ στο 14' ήταν στο 28-28, για να έρθει ο Μπράουν ένα λεπτό μετά με τρίποντο και να κάνει το 31-26. Η ομάδα του Δημήτρη Κουστένη συνέχισε να έχει καλό ρυθμό στο παιχνίδι, δημιουργώντας διαφορά έξι πόντων (37-31) μέχρι το 17'. Με τη ολοκλήρωση του ημιχρόνου ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 40-35.

Καλό ξεκίνημα έκαναν στο Β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι που μετά από δυόμισι λεπτά μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (40-39). Οι Λιθουανοί πήραν προβάδισμα στη συνέχεια, με το σκορ να είναι στο 50-46 υπέρ τους στο 27'. Οι καλαθοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ πάλεψαν, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουν σε 54-54 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου.
Με τον ίδιο καλό ρυθμό συνέχισε η Πριενού Μπριστόνο και στην τέταρτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και μέχρι το 33' έφεραν τη διαφορά στο σκορ στους εννέα πόντους (63-54). Οι «γαλαζοκίτρινοι» δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν να μειώσουν στους τέσσερεις τη διαφορά μέχρι το 36' όπου το σκορ ήταν στο 65-61, ενώ ένα λεπτό πριν από το φινάλε η διαφορά μειώθηκε στους τρεις (70-67). Ωστόσο, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να πετύχει την ανατροπή και στο τέλος ηττήθηκε με 75-69.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 40-35, 54-54, 69-75