Ολυμπιακός: Συνεχίζει το νικηφόρο σερί του

Ο Ολυμπιακός πέρασε χωρίς απώλειες από Πάτρα, 67-56 τον Απόλλωνα, συνεχίζοντας το νικηφόρο σερί του στη Basket League και παραμένοντας στην κορυφή. Λοτζέσκι και Πρίντεζης οδήγησαν το σκοράρισμα.

Όπως αποδείχθηκε προϊόντος του χρόνου το... μυστικό για το διπλό της ομάδας του Σφαιρόπουλου ήταν ο έλεγχος του

αμυντικού ριμπάουντ. Οι Πατρινοί είχαν πέντε επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο και μολονότι άστοχοι (3/15 σουτ) κρατήθηκαν σε απόσταση βολής (13-14, 10').

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 24-34, 39-51, 56-67Απόλλων: Σκορδίλης 12(7ρ), Αργυρόπουλος 2, Γκαλογουέι 1(6ρ, 7ασ), Πεν 5(1/7τρ, 5ρ), Φιτζπάτρικ 8(2), Αντωνάκης, Μπατής, Ελ Αμίν 21(4/10δ, 3/8τρ), Μολφέτας 1, Νιφόρας, Γεωργαλλής 6(2)Ολυμπιακός: Πετγουέι 4(8ρ), Χάντερ 4, Ντάνστον 9, Σπανούλης 10(2τρ, 7ασ), Ντάρντεν 5(5ρ), Σλούκας 4, Λοτζέσκι 13(3), Πρίντεζης 12(2), Μάντζαρης 6(1), ΚατσίβεληςΑφότου οι "ερυθρόλευκοι" βελτιώθηκαν στον εν λόγω τομέα, άρχισαν να "χτίζουν" διαφορά, η οποία μετά το 23-16 του 15' πήγε στο 34-24 του 20', με τους Πρίντεζη - Λοτζέσκι να έρχονται από τον πάγκο και να μεταβάλουν πλήρως τα δεδομένα του ματς. Το +10 αποτέλεσε στέρεη βάση και σε συνδυασμό μ' ένα "ερυθρόλευκο" σερί 7-0 σε τρία λεπτά, με το οποίο άρχισε το β' μισό, το τέλος άρχισε να γράφεται από πολύ νωρίς.Ο Απόλλων ήταν εγκλωβισμένος επιθετικά και πλην του Σκορδίλη δεν είχε παίκτη να δώσει σκορ. Μόνο όταν ο Ελ Αμίν μεταμορφώθηκε και το 49-27 έγινε 49-39, αναζωπυρώθηκε το ενδιαφέρον. Η διαφορά βέβαια δεν έπεσε από το ψυχολογικό φράγμα των δέκα πόντων (55-44, 60-46), αφού ο Σπανούλης είχε πάντα την κατάλληλη απάντηση για να μην κινδυνεύσει ο Ολυμπιακός.