Ο Σαλάχ σοκαρε τη Γιουβέντους

Με πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ, ο οποίος σημείωσε δύο γκολ (το πρώτο ήταν εκπληκτικό), η Φιορεντίνα άλωσε το "Γιουβέντους Στέντιουμ" με 2-1 και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Coppa Italia.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έκανε την έκπληξη, καθώς προτίμησε να παρατάξει την Γιουβέντους σε διάταξη 4-3-3, τοποθετώντας τους Σιμόνε Πέπε, Φερνάντο Γιορέντε και Κινγκσλέ Κομάν, ενώ η Φιορεντίνα κατέβηκε με το σύνηθες 4-3-3.Οι

δύο ομάδες κατέγραψαν από μία καλή φάση μέχρι το 11ο λεπτό, όταν ο Μοχάμεντ Σαλάχ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του, έκανε μία τρομερή κούρσα, απέφυγε τον Σιμόνε Παντοΐν και νίκησε με σουτ τον Μάρκο Στοράρι. Η απάντηση της "γηραιάς κυρίας", πάντως, ήταν άμεση, καθώς στο 24ο λεπτό, ο Πέπε σέντραρε από δεξιά και ο Γιορέντε έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά (δοκάρι και μέσα).Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου επεφύλασσε μία ανεπανάληπτη ευκαιρία του Χοσέ Μαρία Μπασάντα στο 31ο λεπτό (πολύ κοντινή κεφαλιά που πέρασε χιλιοστά άουτ) και τον τραυματισμό του Κομάν στο 37' (τον αντικατέστησε ο Κάρλος Τέβες).Μία ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο μετά από την ανάπαυλα και αυτή ήταν η Φιορεντίνα, η οποία απείλησε δύο φορές, προτού ο Κλαούντιο Μαρκίζιο κάνει ένα τραγικό λάθος στο 56ο λεπτό που δεν έμεινε ανεκμετάλλευτο από τον Σαλάχ.Οι αλλαγές του Αλέγκρι λειτούργησαν ευεργετικά για την Γιουβέντους, η οποία κατέγραψε τρεις καλές ευκαιρίες μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, αλλά η μπάλα δεν μπήκε στα δίχτυα, με συνέπεια ο επαναληπτικός της 8ης Απριλίου να γίνει ιδιαίτερα δύσκολος για εκείνη.Γιουβέντους (4-3-3): Στοράρι, Κάσερες, Μπονούτσι, Ογκμπόνα, Παντοΐν, Βιδάλ, Μαρκίζιο, Πογκμπά, Πέπε (73' Περέιρα), Γιορέντε (59' Μοράτα), Κομάν (37' Τέβες).Φιορεντίνα (4-3-3): Νέτο, Ρίτσαρντς, Ροντρίγκες, Μπασάντα, Μάρκος Αλόνσο, Μπαντέλι (78' Ακουιλάνι), Μάτι Φερνάντες, Χοακίν, Γκόμες (63' Ίλιτσιτς), Κούρτιτς, Σαλάχ (74' Ντιαμάντι).

Το πρόγραμμα της ημιτελικής φάσηςΤετάρτη 4 Μαρτίου21:45 Λάτσιο - Νάπολι 1-1(33' Κλόζε - 58' Γκαμπιαντίνι)Πέμπτη 5 Μαρτίου21:45 Γιουβέντους - Φιορεντίνα 1-2(24' Γιορέντε - 11', 56' Σαλάχ)Τετάρτη 8 Απριλίου22:00 Φιορεντίνα - Γιουβέντους22:00 Νάπολι - Λάτσιο