Νικητής στο θρίλερ ο Κεραυνός

ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΤΡΩΝ
Κατέβαλε την ΑΕΚ 80-79 και έκανε το 1-0 στις νίκες

Προβάδισμα για τον Κεραυνό στους τελικούς του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ αντρών. Κέρδισε σε δραματικό αγώνα την ΑΕΚ με 80-79 και έκανε το 1-0 στις νίκες. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά την Παρασκευή στη Λάρνακα. Πολύ δυνατό ξεκίνημα για τον Κεραυνό, που πήρε από νωρίς προβάδισμα εννέα πόντων (11-2). Η ΑΕΚ

βελτιώθηκε όμως και μείωσε σε 18-14. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κεραυνός είχε συνεχώς το προβάδισμα και έκλεισε το ημίχρονο στο 38-33.

Η ΑΕΚ μείωσε στις αρχές της 3ης περιόδου σε 44-42, αλλά με ένα σερί ο Κεραυνός πήγε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό 54-44 και έκλεισε την 3η περίοδο στο +8 (61-53). Η ΑΕΚ με καταιγισμό τριπόντων μείωσε, ισοφάρισε και πέρασε μπροστά με 67-64 πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Ακολούθησε ένα ματς πόντο πόντο με εναλλαγή στο προβάδισμα και φυσικά την αγωνία στο κατακόρυφο.

Δυο λεπτά πριν από το τέλος η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά με 78-77, ωστόσο στο τέλος κατάφερε να χαμογελάσει ο Κεραυνός. Πέρασε μπροστά με 80-79, η ΑΕΚ αστόχησε στην επίθεση της και έκανε άμεσα φάουλ, ενώ απέμεναν τρία δευτερόλεπτα. Αστόχησαν και οι γηπεδούχοι στις δύο βολές, η ΑΕΚ δεν είχε όμως ουσιαστικά χρόνο να εκδηλώσει καλή επίθεση και ο Κεραυνός πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη.

Κεραυνός: Μιχαήλ 3, Στυλιανού 11 (3), Μπάρκερ 20 (4), Αμπουκάρ 8, Παρκς 20, Νεοφύτου, Ρος 2, Ο'Μπράιεν 13, Θεοχαρίδης 3 (1).

Πετρολίνα ΑΕΚ: Τομάς 14 (3), Μπιγκς 9 (1), Μπρέζετς 10, Πέτροβιτς 16 (5), Άντερσον 11 (1), Σιζόπουλος 9 (1), Τρισόκκας, Παντελή 10 (3).