Νικηφόρο το πρώτο φιλικό (Vasas-Απόλλων 0-2)

Ο Απόλλωνας στο πρώτο του φιλικό για την φετινή σεζόν κέρδισε με 2-0 την Vasas με γκολ των Τουράμ στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης και του Στογιάνοβιτς στο 88’.

Πρώτο λεπτά για Σακέτι και Ντα Σίλβα
Παρά τις δυνατές προπονήσεις που πραγματοποιεί τις τελευταίες μέρες ο Απόλλωνας, είχε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πέδρο Εμανουέλ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι, είχε ρυθμό και κατάφερε στο 88΄να πετύχει το δεύτερο γκολ

με τον Στογιάνοβιτς.
Ο Πορτογάλος τεχνικός χρησιμοποίησε όλους τους ποδοσφαιριστές πλην του Μπρούνο Βάλε που ακολούθησε ειδικό πρόγραμμα προπόνησης
Η ενδεκάδα του Απόλλωνα: Χίντι,Στυλιανού,Λόπεζ,Γκουγιόν,Γουίλερ,Σακέτι, Χάμπος, Ιωσηφίδη,Παπουλή, Φάρλει και Τουράμ

Η εικόνα του αγώνα όπως την μεταφέρει ο Απόλλωνας μέσω του Facebook:

9' Γκολ 1-0 για την ομάδα μας με τον Τουράμ να αξιοποιεί φοβερή μπαλιά του Χάμπου και να πλασάρει εύστοχα τον αντίπαλο τερματοφύλακα
Παρά πολύ καλή παρουσία από την ομάδα μας παρά την μεγάλη κούραση από τις πολλές και επίπονες προπονήσεις των προηγούμενων ημερών.
17' ευκαιρία για την ομάδα μας με τον Παπουλή να μην προλαβαίνει να πλασάρει τον αντίπαλο τερματοφύλακα
20' απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή για την Βάσα η μπάλα περνά πάνω από την εστία του Χίντι
27' Εξαιρετική λόμπα από 30 μέτρα από τον Τούραμ η μπάλα μόλις πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Κλασσική ευκαιρία για την Βάσας με τον κεντρικό επιθετικό της να αστοχεί με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής
60 Έξω ο Χάμπος μέσα ο Ντα Σίλβα
63 ' Στογιανοβιτς στην θέση Τουράμ
65' Φανή και Αντωνίου μέσα εκτός Χίντι και Στυλιανού
Έξω ο Ιωσηφίδης μέσα Ταμπούρης
80' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Ντα Σίλβα η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της Βασας
Νέα ευκαιρία με τον Ντα Σίλβα η μπάλα μόλις έξω από την αντίπαλη εστία
Μέσα ο Στυλιανός Στυλιανού εκτός ο Φάρλει
Μέσα ο Πίττας έξω Γουίλερ
88' 2-0 για την ομάδα μας με δυνατό σούτ εκτός περιοχής του Στογιανοβιτς