Νίκη με ανατροπή για τη Δόξα

Ο Εθνικός πλήρωσε την αστοχία του και η Δόξα πήρε πολύτιμη νίκηΔΟΞΑ 373’ Λόπο (πεν.), 89’ Βασκοντσέλος, 94’ ΝοβόαΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 110’ ΠιντσέλιΣυναρπαστική ήταν η χθεσινή αναμέτρηση στο Μακάρειο στάδιο, που στο τέλος βρήκε νικήτρια τη Δόξα με 3-1 απέναντι στον Εθνικό. Ο Λόπο στη δεύτερη εκτέλεση πέναλτι ήταν εύστοχος, ισοφαρίζοντας το γκολ του Πιντσέλι, ο Μπερνάντο Βασκοντσέλος με καρφωτή κεφαλιά στο 89 έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ο Νοβόα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων «καθάρισε» τον αγώνα.

Η Δόξα Κατωκοπιάς έφτασε στους 14 βαθμούς και ο Εθνικός διατηρήθηκε στους 20.Νίκη με ανατροπή για τη Δόξα, σε ένα παιχνίδι που κανείς δεν ανέμενε μία τέτοια εξέλιξη, αφού μέχρι το 72’ οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 . Ο Εθνικός ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Κατάφερε να προηγηθεί στο 10΄ με τον Εντουάρντο Πιντσέλι. Έχασε στη συνέχεια σωρεία ευκαιριών, για να καθαρίσει τον αγώνα με πρωταγωνιστές τους Ζουνίνιο, Πιντσέλι και Ταλ. Η Δόξα, που κυρίως στο α’ μέρος υστέρησε, είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 66’, όταν ο Βαλβέρδε απέκρουσε στην εκτέλεση πέναλτι του Λόπο (προηγήθηκε ανατροπή του Μαμαντού στον Ράμος).Λίγα λεπτά όμως αργότερα (73’) ο Λόπο ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, όταν η Δόξα κέρδισε και δεύτερο πέναλτι. Αξίζει να αναφερθεί ότι λανθασμένα δόθηκε η παράβαση από τον διαιτητή του αγώνα, Λοΐζο Παναγιώτου, αφού ο Ταλ έπαιξε μπάλα στη διεκδίκησή της με τον Εμάνουελ.Στο 89’ «μίλησε» ο Μπερνάντο Βασκοντσέλος δίνοντας το προβάδισμα στη Δόξα και ο Νοβόα στο 94’ «καθάρισε» για λογαριασμό των «πρασίνων», οι οποίοι πήραν μία σημαντικότατη νίκη.Γενικά, ο Εθνικός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως πλήρωσε την αστοχία του στις ξεκάθαρες ευκαιρίες που δημιούργησε. Από την άλλη η Δόξα υστέρησε στο μεγαλύτερο διάστημα, όμως είχε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε μια σπουδαία νίκη στην προσπάθειά της για να κρατηθεί στην κατηγορία.ΔΟΞΑ: Σιδεράκης, Φεράν, Ράμος, Φερνάντες, Αντόνιο, Βασκοντσέλος, Καλντερόν (46΄ Εμάνουελ), Λεονάρντο, Ρ. Γκονζάλες, Λόπο (90+1΄ Νοβόα), Αρέστη.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Βαλβέρδε, Χάτζιαρος (80' Πογιατζής), Ταλ, Μαμαντού, Γιαγκουδάκης, Στόλερ, Αργυρίου, Πιντσέλι, Πράκερ (60' Μπέλφορντ), Ζουνίνιο (68' Χριστοφή), Χατζηβασίλης.ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φερνάντες (4η), Λεονάρντο - Πιντσέλι.