Μονακό, Σέλτικ, Λέγκια και Λουντοκγκόρετς βλέπουν ομίλους

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
Έτοιμες για πρόκριση στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ είναι οι Μονακό, Σέλτικ, Λουντογκόρετς και Λέγκια Βαρσοβίας.
Η Μονακό έκανε μεγάλο διπλό στο «Ελ Μαδριγάλ», νικώντας με 2-1 τη Βιγιαρεάλ με τέρματα των Φαμπίνιο και Σίλβα.
Η Σέλτικ συνέτριψε με 5-2 τη Χάποελ Μπερ Σεβά, που στον προηγούμενο γύρο απέκλεισε τον Ολυμπιακό.

Οι Σκοτσέζοι προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο, οι Ισραηλινοί μείωσαν σε 3-2 με δύο τέρματα σε τρία λεπτά στην επανάληψη, ωστόσο ακολούθησαν άλλα δύο γκολ

των γηπεδούχων, που τους δίνουν τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.
Η Λέγκια Βαρσοβίας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και με νίκη 2-0 επί της Ντάνταλκ στην Ιρλανδία είναι και με τα δύο πόδια στους ομίλους.

Με καθυστέρηση ενός χρόνου οι Πολωνοί θα βρίσκονται εκτός απρόοπτου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Θυμίζουμε πέρυσι είχε προκριθεί επί της Σέλτικ στα πλέι-οφ αλλά οι Σκοτσέζοι πήραν στα χαρτιά την πρόκριση, λόγω αντικανονικής συμμετοχής ποδοσφαιριστή της Λέγκια.

Απ’ εκεί και πέρα μεγάλη νίκη πέτυχε η Λουντογκόρετς επί της Βικτόρια Πλζεν με 2-0.
Στο πιο ενδιαφέρον ματς της βραδιάς, Πόρτο και Ρόμα έμειναν στο 1-1 στο «Ντραγκάο», με τους Ιταλούς να έχουν το πάνω χέρι ενόψει του επαναληπτικού στην Ιταλία.