Μεγάλο ντέρμπι Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ.

ΔΙΕΘΝΗ
Αυτοκτόνησε στην Ιταλία η Ίντερ, έχασε ευκαιρία για 2η θέση η Λάτσιο
Μεγάλο παιχνίδι σήμερα στην Αγγλία, όπου η Λίβερπουλ υποδέχεται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (22:00). Κλασικό ντέρμπι, στο οποίο θα βρεθούν αντίπαλοι δύο εκ των κορυφαίων προπονητών.

Από τη πλευρά των «Κόκκινων» ο Κλοπ, ο οποίος έχει αναγεννήσει την ομάδα και πέρυσι την έφτασε ώς και τον τελικό του Europa League. Απ’ την άλλη πλευρά ο Ζοσέ Μουρίνιο, ο οποίος έχει το δύσκολο έργο για τους «Κόκκινους Διαβόλους», να φέρει

ξανά σιγουριά και εμπιστοσύνη στον πάγκο τους.

Η κόντρα των πάγκων αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον, όπως και η προϊστορία, στην οποία υπερέχει η γηπεδούχος. Σε 97 αγώνες πρωταθλήματος η Λίβερπουλ έχει προβάδισμα, καθώς επικράτησε στους 45. Η Μάντσεστερ απ’ την άλλη έχει φύγει 28 φορές νικήτρια, ενώ 24 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

Χθες, με ένα εξαιρετικό γκολ του Χοσέ Χολέμπας, στο 54ο λεπτό, η -ακίνδυνη ώς εκείνο το σημείο- Γουότφορντ επικράτησε 1-0 της Μίντλεσμπρο στο «Ριβερσάιντ».

Συνοπτικά χθες:
Μίντλεσμπρο-Γουότφορντ 0-1 (54΄ Χολέμπας)
Σαουθάμπτον-Μπέρνλι 3-1 (52΄,66΄πεν. Οστιν, 60΄ Ρέντμοντ - 72΄πεν. Βόουκς)

Αυτοκτόνησε η Ίντερ
«Αυτοκτονία» για την Ίντερ, που ηττήθηκε 2-1 από την Κάλιαρι στο «Σαν Σίρο» και έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην πρώτη τετράδα του ιταλικού πρωταθλήματος. Αν και προηγήθηκαν στο σκορ (κι αφού νωρίτερα είχαν χάσει πέναλτι με τον Ικάρντι), οι «νερατζούρι» δέχθηκαν δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, το δεύτερο εκ των οποίων μάλιστα ήταν αυτογκόλ του τερματοφύλακα Χαντάνοβιτς.

Η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να ανέβει δεύτερη, μαζί με τη Ρόμα, αλλά και πάλι θα πρέπει να είναι ικανοποιημένη από το 1-1 με την Μπολόνια στο «Ολίμπικο», καθώς ισοφάρισε με πέναλτι του Ιμόμπιλε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων!

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 8ης αγωνιστικής στη Serie A:
Νάπολι-Ρόμα 1-3 (58΄ Κουλιμπαλί - 43΄, 52΄ Τζέκο, 85΄ Σαλάχ)
Πεσκάρα-Σαμπντόρια 1-1 (23΄ Καμπανιάρο - 12΄αυτ. Καμπανιάρο)
Γιουβέντους-Ουντινέζε 2-1 (43΄, 51΄πεν. Ντιμπάλα - 30΄ Γιάνκτο)
Φιορεντίνα-Αταλάντα 0-0
Τζένοα-Έμπολι 0-0
Ίντερ-Κάλιαρι 1-2 (55΄ Ζοάο Μάριο - 71΄ Μελκιόρι, 85΄αυτ. Χαντάνοβιτς)
Λάτσιο-Μπολόνια 1-1 (90+7΄πεν. Ιμόμπιλε - 10΄ Χελάντερ)
Σασουόλο-Κροτόνε 2-1 (83΄ Σένσι, 86΄ Ιεμέλο - 2΄ Φαλτσινέλι)
Κίεβο-Μίλαν (ψες)
Σήμερα
Παλέρμο-Τορίνο 17/10
*Στα άλλα πρωταθλήματα είχαμε χθες τα εξής αποτελέσματα:

ΙΣΠΑΝΙΑ
Αλαβές-Μάλαγα 1-1 (9΄ Ντέιβερσον - 85΄ Ροζάλες)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Σοσιεδάδ 3-2 (51΄ Μουνιάιν, 60΄ Αντούριθ, 72΄ Γουίλιαμς - 16΄ Θουρουτούθα, 83΄ Μαρτίνεθ)
Χιχόν-Βαλένθια 1-2 (41΄ Κάστρο - 7΄, 65΄ Σουάρες)